Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma związek z ryzykiem guza mózgu

22 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Młode kobiety stosujące przez co najmniej pięć lat antykoncepcję hormonalną mają podwyższone ryzyko zachorowania na guza mózgu, glejaka – wynika z pracy, którą publikuje pismo „British Journal of Clinical Pharmacology”.

Glejaki są rzadkimi nowotworami mózgu o różnym stopniu złośliwości. Wywodzi się z komórek glejowych, których rola polega na odżywianiu i ochronie neuronów.

Wciąż niewiele wiadomo na temat przyczyn rozwoju glejaków, podobnie jak wielu innych guzów mózgu. Pojawiają się jednak dowody, że pewną rolę mogą tu odgrywać żeńskie hormony płciowe. Z części badań wynika, że stymulują one wzrost części nowotworów mózgu, inne prace z kolei dowodzą, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może obniżać ryzyko guza mózgu u kobiet z niektórych grup wiekowych.

W ocenie autorów najnowszej pracy – naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii w Odense – problemem jest to, że większość tych badań była prowadzona na paniach w wieku pomenopauzalnym, a informacji na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej dostarczały same pacjentki.

Badacze duńscy na podstawie rejestrów narodowych zidentyfikowali wszystkie kobiety w kraju, które były w wieku 15-49 lat i u których między rokiem 2000 a rokiem 2009 zdiagnozowano glejaka. Łącznie było to 317 pań. Dla porównania dobrano grupę 2126 kobiet zdrowych, w podobnym wieku. Informacje na temat stosowanej antykoncepcji hormonalnej zebrano na podstawie wystawianych przez lekarzy recept.

Jak wyliczyli naukowcy, kobiety, które kiedykolwiek stosowały hormonalną antykoncepcję miały o 50 proc. wyższe ryzyko glejaka, a gdy stosowały ją co najmniej dziewięć lat ryzyko było wyższe o 90 proc.

Najsilniejszą zależność stwierdzono dla środków antykoncepcyjnych zawierających jedynie progestageny (odpowiedniki progesteronu). W przypadku wieloletniego ich stosowania ryzyko zachorowania na glejaka rosło o 140 proc. (ponad dwukrotnie), a gdy była to jedyna metoda stosowana długotrwale – nawet o ponad 300 proc.

Kierujący badaniami dr David Gaist podkreśla, że wyniki tej analizy należy interpretować z dużą ostrożnością. Badanie nie rozstrzyga bowiem, że związek między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a wyższym ryzykiem glejaka ma charakter przyczynowo-skutkowy.

Ponadto, glejak jest bardzo rzadkim nowotworem, zwraca uwagę badacz. Na przykład, w populacji duńskich kobiet w wieku reprodukcyjnym, włącznie z tymi, które stosują antykoncepcję zachoruje na niego 5 pań na 100 tys. na rok. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce wszystkie guzy mózgu stanowią 2 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe i 3 proc. zgonów z ich powodu.

Z innych badań wynika, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może przyczyniać się do niewielkiego wzrostu ryzyka niektórych innych nowotworów złośliwych – raka piersi, szyjki macicy i wątroby. Jednak ogólna ocena zysków i strat związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i tak wypada na korzyść tej metody, podkreśla dr Gaist. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!