Skolioza w 3D

22 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Skolioza dotyka milionów ludzi w całej UE, negatywnie wpływając na ich zdrowie i samoocenę. Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracowuje system przetwarzania obrazów 3D do diagnostyki i monitorowania skoliozy.

Skolioza to nadmierne skrzywienie kręgosłupa, które często się leczone jest przy użyciu kombinacji specjalnych gorsetów, ćwiczeń fizycznych oraz zabiegów chirurgicznych, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. W aktualnie stosowanych metodach diagnostyki i monitorowania wykorzystuje się inklinometr oraz badanie rentgenowskie, aby zmierzyć skrzywienie i opisać je w wartościach liczbowych. Skomplikowanie pomiaru skoliozy oraz konieczność częstego stosowania zdjęć rentgenowskich w procesie leczenia sprawiają, że potrzebna jest lepsza technika.

Organizacje badawcze oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) podjęły wspólne prace w ramach projektu "3D-image processing system for helping physicians in the diagnosis and monitoring of scoliosis" (SCOLIO-SEE) . Opracują one zintegrowany system składający się z oprogramowania i sprzętu do przetwarzania trójwymiarowych obrazów kręgosłupa z wykorzystaniem uczenia maszynowego, aby połączyć zniekształcenia wewnętrzne i zewnętrzne. Celem jest umożliwienie dokładniejszego pomiaru stopnia skrzywienia i minimalizacja konieczności stosowania badań rentgenowskich.

W pierwszej fazie prac uczestnicy projektu pracowali nad określeniem specyfikacji dla systemu SCOLIO-SEE i odnośnych parametrów. Do danych tych zostaną zastosowane algorytmy sztucznych sieci neuronowych (ANN), aby móc dokładnie oszacować i przewidzieć stopień skrzywienia na potrzeby diagnostyki i leczenia.

Ważnym osiągnięciem jest opracowanie prototypowej technologii pomiarowej Formetric, która jest testowana w ramach projektu. Do badania zrekrutowano już ponad 100 pacjentów.

Poczyniono znaczne postępy w pracach nad bazą danych, a także gromadzeniu danych z pomiarów łączących topografię powierzchni i radiografię wykonanych przy pomocy metody ANN. Obecnie badacze zajmują się tworzeniem map obrazów rentgenowskich kręgosłupa za pomocą trójwymiarowego modelu biomechanicznego uzyskanego przy użyciu urządzenia Formetric. Do oceny i porównania trójwymiarowych obrazów zarejestrowanych w różnym czasie wykorzystywane są dane dotyczące powierzchni pleców 10 osób.

Pomyśle zakończenie tych prac przybliży nas do stworzenia komercyjnego nieinwazyjnego, bezpiecznego i niedrogiego systemu do diagnostyki i monitorowania skoliozy. System będzie można także zaadaptować do badania innych części ciała. Korzyścią będzie nie tylko poprawa jakości życia pacjentów, ale i podniesienie konkurencyjności MŚP biorących udział w projekcie.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!