Antybiotyki we krwi zwiększają zagrożenie malarią

23 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Komar, który napije się krwi chorego na malarię łatwiej staje się nosicielem malarii, jeśli krew ta zawiera antybiotyk – informuje „New Scientist”.

W ramach swojego skomplikowanego cyklu rozwojowego zarodziec malarii - Plasmodium falciparum – namnaża się w ludzkiej wątrobie, po czym trafia do krwi, a z niej do przewodu pokarmowego ssącego krew komara, gdzie następuje kolejna faza reprodukcji.

Mając na uwadze, że żyjące w jelicie komara bakterie wpływają na rozwój zarodźca, Mathilde Gendrin z londyńskiego Imperial College postanowiła zbadać, jak wpłynie zmiana stanu jelitowej flory bakteryjnej komara na zakażenie Plasmodium.

Naukowcy pozwolili komarom ssać krew zawierającą penicylinę i streptomycynę. 24 godziny później liczba bakterii w jelitach owadów spadła o 70 proc. Co więcej komary były o 21 proc. bardziej narażone na zarażenie malarią.

Przyczyny tego zjawiska nie są na razie jasne. Być może pasożyty i bakterie jelitowe rywalizują o te same składniki odżywcze – a zatem wykluczenie bakterii pozostawia więcej pokarmu pasożytom. Albo też antybiotyki osłabiają odpowiedź immunologiczną komara, co ułatwia rozmnażanie się pasożyta. Nie jest też wykluczone, że nieliczne pozostające w jelicie antybiotykooporne szczepy bakterii wytwarzają substancje korzystne dla pasożyta. Wreszcie może chodzić o kombinację dwóch lub więcej czynników.

Jak zwraca uwagę Gendrin, niezależnie od faktycznego mechanizmu wyniki badań przemawiają za tym, by osoby biorące antybiotyki (zwłaszcza chore na malarię) unikały pokąsania przez komary. Powinny na przykład spać pod moskitierą.

Gendrin i jej koledzy planują dalsze eksperymenty aby ustalić, czy efekt stosowania antybiotyków o wąskim spektrum działania jest mniej nasilony niż w przypadku antybiotyków o szerokim spektrum (jakimi są penicylina i streptomycyna). Być może uda się wytypować antybiotyki mniej sprzyjające malarii, aby stosować je na obszarach zagrożonych tą chorobą.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!