Bakterie dostarczą nowych leków na nowotwory złośliwe

23 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zmiany genetyczne są charakterystyczne dla nowotworów złośliwych. Zespół naukowców europejskich zaproponował nową metodę leczenie, przywracającą czynności zmutowanego białka poprzez zastosowanie małych cząsteczek, pochodzących od bakterii.

Nowotwory złośliwe pozostają jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny i stanowią przyczynę 1,7 miliona zgonów w samej Europie. Cechują się heterogennością genetyczną, co utrudnia tworzenie jednolitej metody leczenia. Jednakże w 15-20% guzów występuje mutacja białka p53, będącego supresorem nowotworów. Mutacje białka p53, będącego głównym regulatorem cyklu komórkowego, destabilizują je i sprawiają, że traci ono zdolność do uczestniczenia w apoptozie, zachodzącej w warunkach fizjologicznych.

Pomysłem leżącym u podstaw finansowanego przez UE projektu "Directed evolution of small-molecule cancer therapeutics" (DEVOCAT) było wykorzystanie prostych drobnoustrojów do tworzenia leków, które pozwoliłyby białku p53 odzyskać aktywność, i miałyby działanie przeciwnowotworowe. Ta metoda polega na syntezie małych cząsteczek, dzięki którym zmutowane białko p53 ulegałoby prawidłowemu pofałdowaniu, uzyskując właściwą strukturę przestrzenną i funkcjonalność.

Biosynteza zachodzi w komórkach drobnoustrojów, w których uzyskuje się szereg związków małocząsteczkowych o dużej różnorodności chemicznej i strukturalnej. Do tej pozy zsyntetyzowano około 10 000 000 takich związków i trwają badania przesiewowe w wysokoprzepustowym układzie genetycznym. Układ ten ocenia zdolność każdego ze związków do poprawy fałdowania zmutowanego białka p53 i jego funkcji.

Działanie białka p53 będzie oceniane w różnymi metodami biochemicznymi i biofizycznymi. Najbardziej obiecujące cząsteczki zostaną przetestowane w liniach komórek nowotworowych pod kątem ich zdolności do wywoływania apoptozy.

Podsumowując, metodologia zastosowana w projekcie DEVOCAT jest obiecującą alternatywą do standardowego podejścia do poszukiwania leków przeciwnowotworowych. Nadal nieznana jest skuteczność tego podejścia in vivo, jako że nowotwory złośliwe są znane ze zdolności do ciągłego ewoluowania i unikania śmierci komórki.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!