Bezpłatne szczepienia ochronne dla kolejnej grupy dzieci

4 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Ok. 1600 mieszkających w Kielcach dzieci będzie można w 2015 r. bezpłatnie zaszczepić przeciw pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi HPV, w ramach programów finansowanych z budżetu miasta. Dzięki realizowanemu od kilku lat przedsięwzięciu, odnotowano spadek zachorowań.

Szczepienia będą wykonywane w 28 przychodniach w mieście, na mocy umów, zawartych pomiędzy ich właścicielami, a samorządem. Sczepienia nie są obowiązkowymi, a zalecanymi – rodzic po rozmowie z lekarzem decyduje, czy chce zaszczepić dziecko.

Programy profilaktyki zdrowotnej są realizowane w Kielcach od kilku lat: od 2006 r. dotyczące zakażeń pneumokokami, od 2008 r. – meningokokami, a od 2013 r – wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Jak powiedziała w środę PAP Anna Dusza-Ciechanowska z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach, w budżecie samorządu zarezerwowano na te programy, a także na szczepienia przeciw grypie dla osób powyżej 55 r. życia – podobnie jak w latach ubiegłych – 2 mln 580 tys. zł.

„W przypadku pneumokoków szczepimy 100 proc. dzieci mieszkających w Kielcach, bo odbywają się one jednocześnie ze szczepieniami obowiązkowymi. Rodzice, którzy przychodzą na szczepienia z dziećmi są pytani, czy chcą skorzystać z bezpłatnych dodatkowych szczepień – jeżeli wyrażą zgodę, podpisują odpowiednie dokumenty i biorą udział w programie. Szczepionkę podaje się pierwszy raz w trzecim miesiącu życia, kolejną po dwóch miesiącach i po ukończeniu przez dziecko roku” – tłumaczyła.

Także wszystkie dzieci w Kielcach pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia są szczepione przeciw meningokokom. Z kolei w grupie nastolatków poddawanym tym szczepieniom, w ostatnich latach zaszczepione było ok. 75 proc. W tym roku będę to osoby urodzone w 2002 r. Zdaniem Duszy-Ciechanowskie rodzice często zapominają, że trzeba się specjalnie zgłosić na szczepienie do przychodni, dlatego nastolatki są rzadziej szczepione niż małe dzieci, częściej odwiedzające poradnie.

Przeciwko wirusowi HPV będą z kolei szczepione dziewczęta urodzone w 2003 r. i te z rocznika 2002, które nie otrzymały jeszcze szczepionki. „Z tego programu korzysta ok. 60 proc. osób. Rodzice nie do końca jeszcze wiedzą czego dotyczy szczepionka, nie od razu widzą też efekty szczepienia – szczyt zachorowań na powodowanego wirusem HPV raka szyjki macicy przypada bowiem na ok. 40 rok życia” – mówiła Dusza-Ciechanowska.

Rozmówczyni PAP przytoczyła wyniki badań, przeprowadzonych przez lekarzy na dzieciach poddanych w Kielcach nieobowiązkowym szczepieniom – zaobserwowano spadek zachorowań m.in. na zakażenia pneumokokowe. „Badano wymazy z nosów i gardeł dzieci zaszczepionych w 2006 i 2007 r. Od 2008 r w kieleckim Szpitaliku Dziecięcym nie zalazło się żadne dziecko z miasta, chorujące na zapalenie płuc albo zapalenie ucha środkowego spowodowane przez pneumkoki” – mówiła. Zauważono także zjawisko tzw. odporności środowiskowej – choruje mniej dorosłych – dziadków, mieszkających z zaszczepionymi dziećmi.

Rocznie w Kielcach szczepieniom przeciwko pneumokokom poddawanych jest ok. 1600 dzieci, przeciw meningokokom – trzy tysiące, a w związku z profilaktyką wirusa HPV – 500 dziewcząt.

W Kielcach od 2006 r. prowadzony jest też program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 55 r. życia – realizowany w poszczególnych latach między wrześniem, a marcem. Program cieszy się dużą popularnością mieszkańcu – w obecnie realizowanej edycji, od września ub. r. zaszczepiło się ok. 10 tys. osób.

Pneumokoki, to bakterie należące do grupy paciorkowców. Zakażenie może spowodować m.in. zapalenie: opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, ucha środkowego, zatok, kości i stawów oraz doprowadzić do zakażenia krwi zwanego sepsą pneumokokową.

Meningokoki – bakterie z gatunku Neisseria meningitidis – występują w różnych odmianach. Zakażeni chorobą meningokokową najczęściej przebiega jako sepsa lub zapaleni opon mózgowo-rdzeniowych.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!