Problemy ginekologiczne związane z zespołem przewlekłego zmęczenia

4 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Problemy natury ginekologicznej i związana z nimi przedwczesna menopauza mają związek z zespołem przewlekłego zmęczenia – zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki ich badań publikuje pismo „Menopause”.

Zdaniem autorów pracy świadomość lekarzy na temat tej zależności może pomóc zapewnić lepszą opiekę paniom przechodzącym przedwcześnie przekwit.

Naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Atlancie (Georgia) przeanalizowali dane zebrane w latach 2004-2009 wśród 84 kobiet cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia i 73 zdrowych pań w podobnym wieku, które udzieliły szczegółowych informacji na temat schorzeń ginekologicznych i zdrowia reprodukcyjnego.

Okazało się, że pacjentki z przewlekłym zmęczeniem częściej niż rówieśniczki z grupy kontrolnej cierpiały na schorzenia ginekologiczne i częściej przechodziły operacje w obrębie narządów rodnych.

Na przykład, 12 razy częściej doskwierały im bóle miednicy niezwiązane z miesiączkowaniem (ale np. z zespołem bolesnego pęcherza moczowego/śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego, zaburzeniami czynności dna miednicy czy zespołem jelita drażliwego). Znacznie częściej występowało u nich również nadmierne krwawienie podczas miesiączki (odpowiednio 74 proc. i 42 proc. w grupie kontrolnej), krwawienie między miesiączkami (odpowiednio 49 proc. i 23 proc.), jak również endometrioza (30 proc. i 12 proc.)

Ponadto, kobiety z zespołem przewlekłego zmęczenia znacznie częściej niż kobiety z grupy kontrolnej (odpowiednio 57 proc. i 26 proc.) stosowały hormony w innych celach niż antykoncepcja, np. w celu wyregulowania miesiączek, złagodzenia objawów menopauzalnych i prewencji utraty masy kostnej.

Co uderzające, 66 proc. kobiet cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia przeszło co najmniej jedną operację ginekologiczną (usunięcie macicy lub usuniecie jajników), podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wyniósł 32 proc. Przeważnie była to histerektomia, czyli usunięcie macicy (odpowiednio 55 proc. i 19 proc.), a jej przyczyną znacznie częściej było krwawienie. Objawy przewlekłego zmęczenia pojawiały się przeważnie po przebytej operacji ginekologicznej, a nie wcześniej.

Panie z przewlekłym zmęczeniem częściej przechodziły też menopauzę w młodszym wieku – średnio w wieku 38 lat, podczas gdy panie z grupy kontrolnej w wieku 49 lat. Menopauzę zdążyło przebyć 62 proc. pań z zespołem przewlekłego zmęczenia i 37 proc. z grupy kontrolnej.

Zdaniem autorów pracy badanie to wskazuje, że problemy ginekologiczne, takie jak zaburzenia cyklu miesięcznego, endometrioza, bóle miednicy, operacje w obrębie narządów rodnych oraz wczesna menopauza z powodu operacji ginekologicznej mają związek z występowaniem zespołu przewlekłego zmęczenia.

Jak spekulują, u podłoża tej zależności leżeć mogą jakieś zaburzenia hormonalne lub spadek poziomu hormonów w młodszym wieku.

Naukowcy zaznaczają zarazem, że niezbędne są bardziej szczegółowe badania, które wyjaśnią, czy zaburzenia ginekologiczne przyczyniają się do rozwoju zespołu przewlekłego zmęczenia u niektórych kobiet, czy też jest odwrotnie.

„Zespół przewlekłego zmęczenia wywiera ogromny wpływ na życie kobiet w średnim wieku, a także na nasze społeczeństwo i system opieki zdrowotnej” – komentuje niebiorąca udziału w badaniach Margery Gass, dyrektor wykonawczy Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy (NAMS).

Dlatego, jej zdaniem lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na występowanie objawów tego zaburzenia u pań, które mają problemy ginekologiczne. A są to, oprócz utrzymującego się co najmniej sześć miesięcy zmęczenia: bóle mięśni i stawów, zaburzenia snu i problemy z pamięcią, bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych i inne.

Zespół przewlekłego zmęczenia jest współcześnie jednym z najbardziej tajemniczych schorzeń. Jego przyczyny wciąż nie zostały do końca poznane, a prawdopodobnie jest ich co najmniej kilka. Występuje on 2-4 razy częściej u kobiet, a najbardziej rozpowszechniony jest wśród pań po 40-tce. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!