Witamina A może chronić dzieci przed...

5 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Pojedyncza wysoka dawka witaminy A może zmniejszać ryzyko rozwoju malarii u dzieci do piątego roku życia - wykazały badania, o których informuje serwis eLife.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA) przyjrzeli się danym pochodzącym z badań prowadzonych w czterech afrykańskich krajach (Burkina Faso, Mozambik, Rwanda i Senegal). Dotyczyły one ponad 6,1 tys. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Badacze szukali zależności pomiędzy zachorowalnością na malarię a różnymi rodzajami szczepionek i suplementacją. Okazało sie, że jedynie pojedyncza wysoka dawka witaminy A wpływała na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby (o 54 proc.).

Zaobserwowano ponadto, że działanie ochronne witaminy A było silniejsze, jeśli suplementacja miała miejsce w porze deszczowej, gdy istnieje większe ryzyko zakażenia, a także u starszych dzieci.

"Ponad połowa ludzi na świecie jest narażona na zakażenie malarią. W niektórych częściach świata choroba ta jest główną przyczyną śmierci dzieci, dlatego bardzo ważne jest poszukiwanie lepszych metod zapobiegania i leczenia" - mówi autorka badań dr Maria-Graciela Hollm-Delgado.

Badacze nie znają jeszcze przyczyn ochronnego działania witaminy A. Wiadomo jednak, że witamina ta wzmacnia odporność, dlatego może pomagać organizmowi skuteczniej bronić się przed pasożytem. Dr Hollm-Delgado zamierza kontynuować badania, by lepiej zrozumieć tę zależność.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!