Kobiety częściej umierają na raka płuca niż na raka piersi

5 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety w krajach uprzemysłowionych dołączyły do mężczyzn: na raka płuca umierają już częściej aniżeli na raka piersi, który dotąd był wśród nich główną przyczyną zgonów onkologicznych – wykazał międzynarodowy raport opublikowany przez tygodnik „Spiegel”.

Podobnie jest również w Polsce.

Z raportu American Cancer Society oraz International Agency for Research on Cancer wynika, że w 2012 r. w krajach uprzemysłowionych na raka płuca zmarło 210 tys. kobiet, podczas gdy rak piersi uśmiercił 198 tys. pacjentek onkologicznych. Rak jelita grubego, który w tej statystyce znalazł się na trzecim miejscu, w tym samym roku spowodował zgon 158 tys. kobiet.

W krajach rozwijających się kobiety wciąż częściej umierają na raka piersi aniżeli na nowotwór płuca. Rak płuca jest natomiast nadal główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn.

O tym, że rak płuca u kobiet wysuwa się na pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów onkologicznych, ostrzegał raport opublikowany przez „Annals of Oncology” w 2013 r. Już wtedy jego autorzy alarmowali, że w 2012 r. w Polsce i Wielkiej Brytanii kobiety częściej zaczęły umierać na ten nowotwór niż na raka piersi. Zapowiadali, że w całej Unii Europejskiej podobnie będzie najpóźniej w 2015 r.

Według najnowszego opracowania, na raka płuca umierają głównie kobiety, które zaczęły palić przed 30-40 laty. Wiele z nich było wtedy nastolatkami. Polki masowo zaczęły sięgać papierosy w latach 80., gdy pojawiło się większe przyzwolenie dla palenia wśród kobiet.

Według kierownika zakładu epidemiologii i prewencji nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witolda Zatońskiego, w wieku 45-64 lat pali prawie co trzecia Polka. „Jedynym sposobem uniknięcia raka płuca jest pozbycie się nałogu palenia tytoniu” – twierdzi.

Przykładem są mężczyźni, wśród których zmniejsza się w Polsce zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka płuca. „Jest to wyłącznie zasługą zaprzestania palenia przez wielu Polaków” – podkreśla specjalista.

Martina Poetschke-Langer z Deutschen Krebsforschungszentrum w Heidelbergu zwraca uwagę, że uzależnione od nałogu kobiety są bardziej narażone na raka płuca aniżeli mężczyźni, ponieważ są wrażliwsze na szkodliwe działanie dymu tytoniowego.

Rak płuca jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Pięcioletnie okresy przeżywalności uzyskuje się jedynie u 10-15 proc. chorych. W Polsce na ten nowotwór co roku umiera 20 tys. osób. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!