Nadzieja dla chorych na zespół Cushinga

11 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zawarta w ostropeście plamistym sylibina może pomóc w leczeniu choroby Cushinga wywołanej przez gruczolaka przysadki mózgowej - informuje "Nature Medicine".

Choroba Cushinga wywoływana jest przez nadmierne wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę mózgową, czemu towarzyszy podwyższenie poziomu hormonu stresu - kortyzolu. Chorzy szybko przybierają na wadze, występuje u nich podwyższone ciśnienie oraz osłabienie mięśni; są także bardziej podatni na osteoporozę i infekcje, a także zaburzenia poznawcze i depresję. W 80-85 proc. przypadków guza można usunąć operacyjnie.

Naukowcy z Instytutu Psychiatrii Maksa Plancka w Monachium podczas badań na ludzkich i zwierzęcych tkankach nowotworowych, a także na myszach laboratoryjnych ustalili, że sylibina przywracała poziom wydzielanego ACTH do normy, spowalniała rozwój nowotworu, a także niwelowała objawy choroby u gryzoni.

Na początku badań naukowcy zidentyfikowali w tkankach pacjentów z chorobą Cushinga bardzo wysoki poziom białka HSP90. Białko to należy do rodziny białek szoku cieplnego, tj. tych, których ekspresja wzrasta w wyniku działania czynników stresowych, takich jak temperatura.

W normalnych warunkach białko to odpowiada za prawidłowe zwijanie się innego białka, receptora glikokortykosteroidowego (NR3C1), które z kolei hamuje produkcję ACTH. Nadmiar HSP90 powoduje jednak, że białko to uniemożliwia prawidłowe działanie receptora. Dzięki zastosowaniu sylibiny receptorowi udaje się "uwolnić" od namiaru HSP90 i powrócić do normalnego funkcjonowania - wyjaśnia autor badań dr Marcelo Paez-Pereda.

Sylibina jest flawonoidem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Stosowana jest m.in. w leczeniu zatruć i chorób wątroby. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości wspomoże ona także leczenie choroby Cushinga.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!