Niedobór serotoniny zwiększa podatność na stres społeczny

13 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Niski poziom serotoniny u myszy sprawia, że są one nie tylko bardziej narażone na stres społeczny, a w konsekwencji na zaburzenia lękowo-depresyjne, ale także mniej podatne na działanie antydepresantów - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Duke University School of Medicine w USA prowadzili badania na transgenicznych myszach, u których poziom serotoniny w mózgu był o 20-40 proc. niższy niż u niezmodyfikowanych gryzoni.

Wcześniejsze badania sugerowały, że niski poziom serotoniny może zwiększać podatność na niektóre rodzaje stresu. Naukowcy skoncentrowali się na stresie związanym z porażką w konflikcie społecznym. Każdą z obserwowanych myszy umieszczano codziennie przez 7-10 dni na krótki czas w klatce z agresywnym gryzoniem, co generowało stres. Następnie sprawdzano, czy myszy będą unikały interakcji z nieznanymi osobnikami, które nie były agresywne (co wskazywałoby na objawy lękowo-depresyjne).

Tydzień konfrontacji ze stresorem wywołał u myszy z deficytem serotoniny zachowania lękowo-depresyjne, podczas gdy u grupy kontrolnej pojawiały się one dopiero po znacznie dłuższym okresie kontaktu ze stresorem.

Trzytygodniowa kuracja fluoksetyną (znaną pod nazwą handlową Prozac) zniwelowała objawy depresyjne u normalnych myszy, jednak nie u grupy z deficytem serotoniny. Jest to logiczne, gdyż leki SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), jak sama nazwa wskazuje, działają poprzez wychwyt zwrotny, tzn. ponowne wykorzystanie neuroprzekaźnika. Nie będą więc tak skuteczne u osobników, u których poziom serotoniny od zawsze był niski - tłumaczy autor badań dr Marc Caron.

Kilka wcześniejszych analiz wskazywało na to, że złagodzenie trudnej do leczenia depresji mogłoby odbywać się poprzez zmniejszenie aktywności neuronów w części międzymózgowia zwanej uzdeczką boczną. To właśnie udało się uzyskać naukowcom u myszy z deficytem serotoniny.

Kolejnym krokiem badaczy będzie opracowanie metody, która w sposób nieinwazyjny przynosiłaby taki efekt u pacjentów z depresją.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!