Choroby psychiczne skracają życie nawet o 10 lat

17 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

O 10 lat krócej żyją osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia, depresja, napady lęku i choroba dwubiegunowa - wykazał raport specjalistów amerykańskich opublikowany przez „JAMA Psychiatry”.

Psychiatra z Columbia University prof. Mark Olfson podkreśla, że powodem krótszego życia ludzi chorych psychicznie nie są częstsze wśród nich samobójstwa, lecz schorzenia w stanie ostrym lub przewlekłym, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, w tym głównie zawały serca i udary mózgu.

Wiele badań od dawna zwracało uwagę, że zaburzenia psychiczne są tak mocno obciążające dla chorych, że często skracają ich życie, szczególnie wtedy, gdy są źle leczone, a pacjenci nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.

Dr Elizabeth Walker z Emory University w Atlancie wraz ze swym zespołem prześledziła 148 opracowań na ten temat z różnych krajów, jakie ukazały się w ostatnich latach. Trwały one od jednego roku do nawet 52 lat (średnio przez 10 lat). Wynika z nich, że osoby z zaburzeniami psychicznymi są o 2,2 razy bardziej zagrożone przedwczesnym zgonem w porównaniu do całej populacji. I żyją aż o 10 lat krócej.

Zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, nie wpływają w sposób bezpośredni na długość życia. Prof. Olfson wyjaśnia, że u wielu chorych przyczyniają się jedynie do prowadzenia niezdrowego stylu życia. Chorzy często palą papierosy, nadużywają alkoholu, źle się odżywiają i są mało aktywni fizycznie. Nierzadko mają również utrudniony dostęp do opieki medycznej. „A to wszystko składa się na większe ryzyko zgonu” – podkreśla specjalista.

Szczególnym przykładem jest palenie tytoniu. W krajach uprzemysłowionych systematycznie spada liczba palaczy, głównie wśród mężczyzn. Ale wśród osób z zaburzeniami psychicznymi tego się nie obserwuje – twierdzi prof. Olfson.

Jedynie 17 proc. zgonów wśród chorych psychicznie spowodowanych jest samobójstwami lub wypadkami. Zdecydowana większość (67 proc.) związana jest z różnymi schorzeniami; przyczyn pozostałych zgonów nie udało się wyjaśnić.

Według autorów raportu trzeba nadal starać się zapobiegać samobójstwom osób chorych psychicznie, jednak równie ważna jest profilaktyka zdrowotna, na którą mniej zwraca się uwagę.

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Bartosz Łoza twierdzi, że schizofrenia może skrócić życie chorego nawet o 15-25 lat. Aby temu zapobiec, od samego początku trzeba leczyć ją skutecznie. A podstawą leczenia są leki przeciwpsychotyczne (tzw. neuroleptyki).

Chorzy rzadko jednak przestrzegają zaleceń. Aż 40 proc. z nich w ogóle nie wykupuje leków po wypisaniu ze szpitala, a po 30 dniach zażywa je mniej niż połowa – twierdzi prof. Łoza. Podobnie jest z leczeniem depresji i choroby dwubiegunowej; chorzy przedwcześnie odstawiają lub w ogóle nie chcą ich zażywać. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!