Wcześniaki są bardziej narażone na problemy psychiczne

17 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dzieci z bardzo niską masą urodzeniową, których matki przed porodem otrzymywały sterydy mające przyspieszyć rozwój płuc płodu, mają większe ryzyko wystąpienia różnorakich zaburzeń psychicznych w dorosłym życiu.

Pracę na ten temat opublikowano w piśmie „ Pediatrics”, a jej autorami są naukowcy z McMaster University w Hamilton (Kanada).

Dobrą wiadomością - jak podkreśla dr Ryan Van Lieshout, psychiatra i neurolog będący głównym autorem omawianego badania - jest to, że skrajnie małe wcześniaki są mniej narażone na wszelkiego rodzaju uzależnienia, np. od alkoholu czy narkotyków.

„Na szczęście udało nam się również zidentyfikować czynniki ryzyka, które sprzyjają pojawieniu się zaburzeń psychicznych u dorosłych, którzy przyszli na świat zbyt wcześnie, ważąc bardzo mało. To pomoże nam lepiej przewidywać i wykrywać takie przypadki w populacji oraz skuteczniej je leczyć” - mówi dr Lieshout.

W przeprowadzonym przez niego badaniu wzięło udział 84 dorosłych, którzy urodzili się z masą poniżej 1000 gramów oraz 90 dorosłych z prawidłową masą urodzeniową. Wszyscy oni przyszli na świat w Ontario, w latach 1977-1982.

Okazało się, że w wieku lat 30-stu osoby urodzone ze skrajnie niską wagą były prawie trzykrotnie mniej narażone na rozwój uzależnienia od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, natomiast 2,5 razy częściej występowały u nich inne zaburzenia psychiatryczne: depresja, zaburzenia lękowe, fobie społeczne, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) itp.

Dodatkowo wyszło na jaw, że u tych spośród badanych wcześniaków, których matki przed porodem otrzymały pełną dawkę sterydów mającą przyspieszyć rozwój płuc płodu, ryzyko pojawienia się problemów psychicznych było jeszcze większe - 4,5 razy w stosunku do dzieci urodzonych o czasie. „Co ważne, osoby z tej grupy nie były chronione przed uzależnieniami od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych!” - podkreśla Lieshout. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!