Dieta antyrakowa i oczyszczająca w uzdrowisku Rabka

17 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Ze specjalnych diet pomagających w pozbyciu się szkodliwych substancji powodujących m.in. nowotwory, mogą skorzystać kuracjusze odwiedzający uzdrowisko Rabka – Zdrój. W diecie nie chodzi o leczenie żywnością raka, a raczej o zapobieganie powstawaniu nowotworów.

Jak wyjaśnił szef gastronomii w Uzdrowisku Rabka Krzysztof Filas dla którego uzdrowiskowa kuchnia i tworzenie coraz to nowych ofert to prawdziwa pasja, w diecie nie chodzi o leczenie żywnością raka, a raczej o zapobieganie powstawaniu nowotworów poprzez eliminowanie niektórych składników menu, jak cukru, mleka i mięsa.

„Dieta przeciwnowotworowa jest specjalistyczna, dostosowane do potrzeb indywidualnych każdego pacjenta, prowadzona ściśle z zaleceniami lekarza, na bieżąco modyfikowanymi, raczej niemożliwa do skutecznego przeprowadzenia w warunkach domowych” – wyjaśnił Filas. I dodał: „Dieta antyrakowa to jedzenie bez cukru, mleka i mięsa. Stosowane są w niej jednak kasze, ryż i soczewica. Bardzo zbawiennie wpływa nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie człowieka. Dlatego warto znieść te wszelkie niedogodności”.

Promująca diety dr Nadia Lotocka, specjalista pediatra, balneolog i medycyny fizykalnej z Uzdrowiska Rabka S.A. podkreśla, że wpływ przetworzonej żywności na nasze zdrowie jest zastraszający. „W obecnych czasach dość dużym problemem jest pszenica, ponieważ zwiększył się w niej o 50 procent poziom glutenu w porównaniu z orkiszem, bardziej prymitywną jej odmianą. Nasz układ trawienny nie radzi sobie z trawieniem takiej ilości glutenu” – mówiła.

Inną dietą proponowaną wczesną wiosną przez rabczańskie uzdrowisko jest dieta owocowo – warzywna. To dieta oczyszczająca, która normalizuje w organizmie poziom cukru i cholesterolu oraz dobrze wpływa na błonę śluzową przewodu pokarmowego. W niej stosowane są tylko owoce i warzywa o niskim poziomie glikemicznym, czyli mające mało cukru.

Jak twierdzi szef gastronomii uzdrowiska, dieta owocowo – warzywna sprawia, że człowiek odzyskuje siły witalne i chęć do pracy. „Organizm jest oczyszczony i zaczyna działać znacznie sprawniej” – mówi. Aby dieta była skuteczna powinna być stosowana przynajmniej przez tydzień. Warto dodać, że najistotniejsze, a zarazem najtrudniejsze do przejścia dla pacjenta, w diecie owocowo – warzywnej są trzy pierwsze dni. „Wówczas organizm przestawia się na inne tory żywieniowe. Potem jest już tylko lepiej” – skwitował Filas.

Dieta owocowo – warzywna polega na piciu dużej ilości naturalnych wyciskanych z warzyw i owoców soków. Spożywa się surówki, zupy warzywne, jarzyny zapiekane, warzywne gołąbki, gulasz warzywny i pieczone owoce, a także sporo grejpfrutów, truskawek i kiwi, a także brokuł. Zabronione jednak są banany, ziemniaki, chleb i wszelkie węglowodany.(PAP Life)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!