W Polsce za mało zabiegów TAVI

19 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

W Polsce wykonuje się wciąż za mało zabiegów przezskórnego wszczepienia zastawek aortalnych – oceniają eksperci, uczestniczący w rozpoczętej w czwartek w Katowicach dwudniowej Konferencji Zespołów Sercowych TAVI.

Przezcewnikowa implantacja zastawek aortalnych (TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation) to metoda małoinwazyjna, szczególnie wskazana u pacjentów z licznymi obciążeniami zdrowotnymi, dla których klasyczna operacja kardiochirurgiczna wiązałaby się z wysokim ryzykiem powikłań.

Jak poinformowano podczas katowickiej konferencji, w ostatnich latach rocznie w Polsce wykonuje się ok. 400 takich zabiegów. „ W 2013 r. w całym kraju wykonano dokładnie 381 zabiegów, za ubiegły rok nie mamy jeszcze dokładnych danych, ale zapewne było to ok. 420 zabiegów. Postęp jest słaby” – powiedział PAP kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Aninie prof. Adam Witkowski.

Podał, że średnio w Polsce wykonuje się 10 zabiegów na 1 mln mieszkańców, podczas gdy średnia europejska to 60 - 70 zabiegów na 1 mln mieszkańców. „Nie możemy się porównywać z najbogatszymi krajami w Unii Europejskiej, ale jednak ta różnica jest porażająca. To jest bardzo niedobra sytuacja, bo jest bardzo wielu chorych, którzy mogliby skorzystać z tej metody leczenia. Jest ona z pewnością mniej agresywna i inwazyjna niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne” – wskazał prof. Witkowski.

Pierwsze zabiegi na świecie przeprowadzono w 2002 r., w Polsce - pod koniec 2008 r. Obecnie w Polsce wszczepianiem zastawek zajmuje się ok. 20 ośrodków. Do końca ub. roku była to wysokospecjalistyczna procedura, finansowana przez Ministerstwo Zdrowia. Od tego roku płatnikiem jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej w Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach-Ochojcu prof. Andrzej Ochała podkreślił, że barierą w rozwoju tej metody leczenia w Polsce są finanse. „To drogie zabiegi, droższe niż klasyczna operacja, ale wykonuje się je u pacjentów, którzy nie mogą mieć operacji, trudno więc te koszty porównywać” – powiedział.

„Zastawki ratują i wydłużają życie, czyli są równie skuteczne jak najlepsze stenty w najbardziej krytycznych sytuacjach, bo to faktycznie jest bardzo krytyczna sytuacja, kiedy ktoś ma wadę aortalną, która jest w stanie go za chwilę zabić. Komfort życia tych chorych jest bardzo niski, nie mogą normalnie funkcjonować, a rokowanie co do przeżycia od chwili wystąpienia poważnych objawów to zaledwie 2 - 4 lata” – dodał.

Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, która przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca, i gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia. Podstawową metodą leczenia jest operacja, ale nie u wszystkich pacjentów można ją przeprowadzić z powodu zbyt dużego ryzyka.

Metoda TAVI polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową lub nacięcie na klatce piersiowej metalowego stentu z wszytymi płatkami osierdzia, który zastępuje zastawkę.

THT (TAVI Heart Team) Poland to organizowana od ubiegłego roku międzynarodowa konferencja, której celem jest wymiana doświadczeń i edukacja członków zespołów sercowych, a także prezentowanie nowych rozwiązań w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.

Jak poinformował dr Radosław Parma z GCM,do udziału w konferencji zgłosiło się blisko 300 uczestników z kraju i zagranicy, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą metodą. W spotkaniu uczestniczą członkowie zespołów sercowych różnych specjalności: kardiolodzy inwazyjni, kardiochirurdzy, anestezjolodzy, radiolodzy, echokardiografiści oraz pielęgniarki i technicy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!