Rzucają tytoń na rzecz e-papierosów

26 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Około 400 tys. francuskich palaczy tytoniu zrezygnowało z tego nałogu na rzecz e-papierosów - szacuje francuski instytut ochrony zdrowia (INPES). Jak wynika z badań, elektronicznych papierosów spróbowała choć raz jedna czwarta Francuzów.

Jak precyzuje dziennik "Le Monde", ujawnione w tym tygodniu badania INPES dotyczące e-papierosów są oparte na reprezentatywnej próbie ponad 15 tys. mieszkańców Francji w wieku od 15 do 75 lat.

12 mln mieszkańców tego kraju, czyli prawie 26 proc. ogółu osób w badanej kategorii wiekowej, zapaliło choć raz elektronicznego papierosa. Najczęściej eksperymentowali z nim ludzie młodzi - w wieku od 15 do 24 lat.

Badacze podają, że liczba stałych e-palaczy we Francji wynosi około 3 mln, czyli 6 proc. ogółu mieszkańców.

Jednocześnie - według INPES - 28 proc. Francuzów pali nadal codziennie tradycyjne papierosy (odsetek ten spadł nieznacznie w porównaniu do 2010 roku, gdy było ich ponad 29 proc.).

Najczęściej e-papierosy są wypalane w domu i na ulicach, rzadziej w pracy i we wnętrzach innych budynków publicznych, a zupełnie sporadycznie - w samochodzie.

82 proc. e-palaczy deklaruje, że w związku z rozpowszechnieniem się elektronicznych papierosów ograniczyło używanie tytoniu, średnio o 9 zwykłych papierosów dziennie.

Z danych zebranych przez francuski instytut wynika też, że trzy czwarte codziennych użytkowników e-papierosów jednocześnie nadal pali tytoń, a jedna czwarta - to byli palacze. INPES stwierdza wobec tego, że "palenie e-papierosów i konsumpcja tytoniu są ze sobą ściśle związane".

Francuscy badacze - na podstawie wymienionego odsetka byłych palaczy - szacują na 400 tys. liczbę swoich rodaków, którzy - przynajmniej tymczasowo - porzucili tytoń na rzecz e-papierosów.

E-papierosy zawierają płyn składający się najczęściej z mieszaniny glikolu propylenowego i gliceryny, aromatów, ale także nikotyny. Użytkownicy wdychają aerozol wydzielany przez elektroniczne urządzenie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!