Tańsze i prostsze monitorowanie leczenie raka

27 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki nowemu znacznikowi monitorowanie skuteczności leczenia chorób nowotworowych może stać się łatwiejsze i tańsze - informuje pismo “Chemistry - A European Journal”.

Profesor Bernie Kraatz z University of Toronto w Scarborough uzyskał związek, który może posłużyć do monitorowania procesów biochemicznych, w których bierze udział grupa enzymów zwanych kinazami białkowymi. Enzymy te przeprowadzają reakcję fosforylacji cząsteczki specyficznego dla danej kinazy białka. Fosforylacja zwykle zmienia przestrzenny układ cząsteczki białka (konformację), a co za tym idzie – także jego aktywność.

Kinazy białkowe odgrywają kluczową rolę w transferze energii w organizmach żywych - kontrolują podziały, wzrost i obumieranie komórek, szlaki metaboliczne, a nawet komunikację pomiędzy komórkami. Zaburzenia regulacji działania kinaz są częstą przyczyną chorób - także nowotworowych. Dlatego monitorowanie ich aktywności pozwala sprawdzić, czy stosowany w leczeniu chorego na raka lek jest skuteczny.

Najczęściej stosowana metoda wymaga wykorzystania radioaktywnych izotopów. Izotopy te są kosztowne i nie można ich długo przechowywać, a obchodzenie się z nimi i utylizacja zostały objęte szczegółowymi i kłopotliwymi uregulowaniami, których trzeba przestrzegać.

Zespół Kraatza opracował znacznik redox, który pozwala śledzić aktywność kinazy białkowej związanej z mięsakiem. Znacznik redox (redukcja – utlenianie) to związek, który wytwarza łatwy do wykrycia sygnał elektryczny. Metoda pozwala na bezpieczniejsze, prostsze i tańsze od wykorzystywania izotopów monitorowanie skuteczności leczenia.

Dodatkowe możliwości stwarza dodanie do znacznika fluorescencyjnej „etykietki" emitującej światło, gdy zostaje pobudzona przez zachodzącą reakcję. Dzięki niej klinicysta może śledzić aktywność kinaz i skuteczność leków, obserwując żywe komórki w warunkach laboratoryjnych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!