Cudowne przyjście na świat w worku owodniowym

2 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Wszystkie narodziny są cudem, ale przyjście na świat Silasa Johnsona w Los Angeles było wyjątkowe. Chłopiec urodził się w 26. tygodniu ciąży w pełni zachowanym worku owodniowym – informuje KCBS.

O takich dzieciach się mówi, że są w czepku urodzone. Zdarza się to raz na 80 tys. urodzeń – twierdzi neonatolog dr William Binder z Maxine Dunitz Children's Health Center w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, gdzie urodził się Silas.

Chłopiec przyszedł na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Kiedy lekarze wyciągali go z macicy nadal znajdował się w pełni zachowanym worku owodniowym, który nie został przecięty ani uszkodzony. Powiedzieli dziennikarzom, że wstrzymali oddech, gdy zobaczyli płód w błonie owodniowej.

Dziecku jednak nie groziło uduszenie, gdyż jest ono otoczone płynem owodniowym, a tlen nadal dostarczany jest przez łożysko (dopóki nie zostanie on przecięty). Podczas porodu worek owodniowy zwykle pęka, o czym świadczą odchodzące wody płodowe. Czasami jednak pozostaje nienaruszony, co się zdarza nawet w trakcie naturalnych porodów.

Lekarze nie spieszyli się z wydobyciem chłopca z worka owodniowego. Położyli do na łóżeczku obok inkubatora i zaczęli robić zdjęcia, które umieszczono potem w Internecie. Dopiero wtedy dr Binder przebił worek palcem.

Znacznie trudniejsze była opieka na Silasem, który urodził się już w 26. tygodniu ciąży. Od tego czasu minęły jednak trzy miesiąc, bo urodził się w grudniu 2014 r., i jak przekonuje dr Binder, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Wkrótce ma zostać wypisany ze szpitala.

Lekarze amerykańscy podkreślają, że określenie w „czepku urodzony” obrosło legendą. Podobno powstało ono już w średniowieczu i sugeruje, że ktoś ma wyjątkowe szczęście w życiu. Bo dawniej wierzono, że narodziny w nienaruszonych błonach to zwiastun wielkiego szczęścia.

W czasach współczesnych narodziny „w czepku” zdarzają się rzadziej niż dawniej, gdyż pęcherz płodowy, jeśli nawet zachowa się w całości, to na ogół jest przebijany podczas porodu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!