Koniec kompleksu małego penisa?

3 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Brytyjscy specjaliści doprecyzowali określenie „penis o przeciętnej długości”. Zebrali wszystkie dane na ten temat i wyliczyli, że przeciętna na świecie długość męskiego członka we wzwodzie wynosi 13,12 cm – pisze „British Journal of Urology”.

Ustalono również, że w obwodzie przeciętny męski członek w stanie erekcji ma 11,66 cm. Wskazują na to pomiary penisów ponad 15 tys. mężczyzn z całego świata w wieku od 17 do 91 lat. To pierwsze tak obszerne badanie na ten temat. Czy zatem wielu mężczyzn pozbędzie się wreszcie kompleksu małego penisa?

Autorzy raportu twierdzą, że takie było główne przesłanie ich metaanalizy, w której uwzględniono 20 dotąd przeprowadzonych na ten temat badań. Chcieli rozwiać obawy wielu mężczyzn, że ich członek jest zbyt mały. Korzystają na tym producenci różnych preparatów i przyrządów, które – jak zapewniają reklamy – pozwalają wydłużyć penisa.

Z powodu kompleksu małego członka niektórzy mężczyźni zdradzają objawy dysmorfofobii (Body Dysmorphic Disorder), czyli wyolbrzymionego przekonania o złym wyglądzie lub jakieś wadzie w budowie swego ciała. Zaburzenie to doprowadza do depresji, a czasami nawet prób samobójczych. Zdarza się u osób, które nie mają żadnej wady anatomicznej ani niewłaściwego wyglądu. Większość z nich nie zawiera małżeństw ani długotrwałych związków.

Według „British Journal of Urology” zbyt małe we wzwodzie członki ma zaledwie 2,28 proc. mężczyzn. Do rzadkości należą penisy skrajnie małych rozmiarów.

Specjaliści ustalili również, że rozmiary penisów są bardzo podobne u mężczyzn wszystkich ras w Europie, Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Przyznają jednak, że w badaniach na ten temat uczestniczyli głównie Europejczycy i mieszkańcy Środkowego Wschodu (obejmującego Iran, Afganistan, Pakistan, Indie, Nepal, Tybet, Chiński Turkiestan, Mongolię, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Turkmenistan). Porównanie wielu ras nie jest zatem w pełni wiarygodne.

Jaki może być skutek tych badań? Może być tak, że niektórzy mężczyźni będą się przechwalać, że są ponadprzeciętni, inni z kolei zrobią wszystko, żeby im dorównać – twierdzą autorzy raportu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!