Anoreksja i dysmorfofobia związane z podobnymi zaburzeniami aktywności w mózgu

8 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

W mózgach osób z anoreksją i dysmorfofobią występują bardzo podobne zaburzenia aktywności, które wpływają na proces przetwarzania informacji wzrokowych - wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Wnioski publikuje pismo "Psychological Medicine".

Anoreksja i dysmorfofobia są poważnymi zaburzeniami prowadzącymi do wycofania społecznego, depresji, a w ciężkich przypadkach do śmierci lub samobójstwa.

Dysmorfofobia, dotykająca około 2 proc. populacji, jest zaburzeniem polegającym na odczuwaniu obsesyjnego lęku związanego z brakiem akceptacji jakiejś części swojego ciała.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny i elektroencefalografię (EEG). Obserwacjom poddano 15 osób z anoreksją, 15 osób z dysmorfofobią oraz 15 osób niedotkniętych żadnymi zaburzeniami. Uczestnicy oglądali zdjęcia różnych twarzy oraz zdjęcia domów.

Zarówno u osób z anoreksją, jak i z dysmorfofobią zaobserwowano spadek aktywności w korze wzrokowej na początkowym etapie (już w jednej-dziesiątej sekundy) przetwarzania obrazu jako całości. Zwiększona aktywność była widoczna z kolei podczas przetwarzania szczegółów obrazu. W przypadku osób z dysmorfofobią im większa była aktywność obszarów związanych z przetwarzaniem informacji szczegółowych, tym bardziej negatywna była ocena twarzy oglądanych osób.

Zdaniem badaczy sugeruje to, że w obu przypadkach dobre rezultaty mogłaby przynieść terapia behawioralna, która pomagałaby pacjentom oceniać swoje ciało "globalnie" zamiast nadmiernie koncentrować się na szczegółach.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!