Pomoc dla otyłych pacjentów z astmą

17 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Chirurgiczne leczenie otyłości może nawet o połowę obniżyć ryzyko poważnych ataków astmy u otyłych pacjentów, którzy cierpią na to schorzenie – wykazało badanie, które publikuje pismo „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

Zdaniem autorów pracy jest to pierwsze badanie, które wykazało, że znaczna redukcja masy ciała może zmniejszyć ryzyko zaostrzeń astmy.

„Wykazaliśmy, że u otyłych pacjentów z astmą liczba wizyt na oddziałach ratunkowych oraz hospitalizacji z powodu zaostrzeń astmy zmniejszyła się o połowę w ciągu dwóch lat po operacji bariatrycznej (chirurgiczne leczenie otyłości, które polega np. na zmniejszeniu pojemności żołądka – PAP)” – komentuje główny autor pracy Kohei Hasegawa z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie.

Specjalista przypomina, że wcześniejsze badania nad rolą redukcji masy ciała w prewencji zaostrzeń astmy u otyłych pacjentów nie dały jednoznacznych wyników. Jednak nie stosowano w nich metod chirurgicznych, a chorzy chudli jedynie w umiarkowany sposób. „Nasze badanie wskazuje, że duża utrata na wadze, która przeważnie jest konsekwencją operacji bariatrycznej, może ograniczyć ataki astmy” – dodaje.

Jego zespół przeanalizował dane zebrane w grupie 2261 otyłych pacjentów z astmą z trzech stanów – Kalifornii, Florydy i Nebraski, którzy w latach 2007-2009 przeszli operację bariatryczną. Badani byli w wieku od 18 do 54 lat.

W ciągu dwóch lat poprzedzających operację ok. 22 proc. pacjentów co najmniej raz w roku trafiło na oddział ratunkowy lub do szpitala. Natomiast w okresie dwóch lat po przebytej operacji odsetek ten spadł o połowę – tj. do 11 proc. na rok. Inne operacje w obrębie brzucha, które przechodzili pacjenci, nie miały wpływu na przebieg astmy.

Jak podkreślają naukowcy, dokładny mechanizm, który odpowiada za to, że znaczne zmniejszenie masy ciała obniża ryzyko ataków astmy nie jest znany. Jednak, we wcześniejszych badaniach powiązano otyłość z nasilonymi procesami zapalnymi w organizmie, częstszym występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego oraz fizycznymi zmianami w drogach oddechowych, a wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do cięższego przebiegu astmy. Niewykluczone, że korzystne działanie operacji bariatrycznych u astmatyków wynika właśnie z tego, że łagodzą one lub wręcz likwidują te czynniki ryzyka, ocenia Hasegawa.

„Wprawdzie w bazach danych, do których mieliśmy dostęp nie było informacji na temat tego, jak dużo schudli operowani pacjenci, jednak dobrze udokumentowane jest to, że chirurgia bariatryczna powoduje znaczną utratę masy ciała, średnio ok. 35 proc. wagi sprzed operacji" – podkreśla specjalista. Dlatego jest to metoda uważana za najskuteczniejszą terapię dla chorobliwie otyłych osób.

Jak zaznacza Hasegawa, na razie trudno ocenić ile trzeba schudnąć, by obniżyć ryzyko ataków astmy. „Wcześniejsze badania, które dotyczyły niechirurgicznych metod odchudzania, wykazały, iż umiarkowana utrata na wadze nie wystarczy” – dodaje.

Badacz przypomina też, że operacje bariatryczne są procedurami kosztownymi, inwazyjnymi, z którymi wiąże się pewne ryzyko. Dla niektórych pacjentów z astmą te czynniki mogą stanowić przeciwwagę dla korzyści, które daje chirurgiczne leczenie otyłości. „Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko zaostrzeń astmy u milionów otyłych osób, które na nią cierpią, będziemy prawdopodobnie musieli opracować bezpieczne i skuteczne niechirurgiczne metody pozwalające znacznie stracić na wadze” – konkluduje Hasegawa.

Zarówno astma, jak i otyłość, stanowią poważne problemy zdrowia publicznego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na astmę cierpi ok. 300 mln ludzi na świecie, podczas gdy otyłość to problem dotyczący 700 mln osób. Badania dowodzą, że astma częściej występuje u ludzi otyłych, a otyłość może z kolei pogarszać przebieg tej poważnej choroby oddechowej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!