Długotrwałe karmienie piersią może zwiększać...

18 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Karmienie piersią ma dodatni wpływ na inteligencję dziecka – wynika z długotrwałych brazylijskich badań, o których informuje pismo The Lancet Global Health.

Podczas długoletnich badań dr Bernardo Lessa Horta i jego współpracownicy z federalnego uniwersytetu w Pelotas śledzili losy niemal 3500 dzieci. Większość z nich, niezależnie od klasy społecznej, było karmionych piersią – niektóre przez mniej niż miesiąc, inne przez ponad rok.

Wzięto pod uwagę takie mogące wpływać na IQ czynniki jak wykształcenie matki, dochody rodziny czy waga urodzeniowa. Jak się okazało, dzieci dłużej karmione piersią osiągały lepsze wyniki testów IQ jako dorośli, były lepiej wykształcone i lepiej zarabiały.

Dr Horta uważa, że mleko matki daje karmionym nim dzieciom przewagę, ponieważ zawiera długołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu.

Zdaniem ekspertów wyniki badań nie są rozstrzygające, ale wydają się wspierać obecne zalecenia, zgodnie, z którymi dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy ze względów zdrowotnych, choć w razie potrzeby można zastosować odpowiednia mieszankę. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!