Nowe suplementy w chlebie i sokach

18 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

W ramach finansowanego przez UE projektu badane są dodatki do chleba, biszkoptów i soków w postaci naturalnych substancji pochodzących z mleka i ziemniaków.

Niedobór żelaza, nadciśnienie i choroby metaboliczne to coraz częstsze problemy zdrowotne w populacji europejskiej. Jednym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tworzenie żywności funkcjonalnej — dodawanie do codziennych posiłków składników odżywczych i mikroelementów niezbędnych dla zachowania zdrowia.

Celem projektu FOFIND jest wykorzystanie opracowanego wcześniej produktu Lowpept i fosfopeptydów kazeinowych (CPP) jako dodatków do żywności, np. chleba lub biszkoptów. Lowpept jest trawionym białkiem kazeinowym o właściwościach przeciwdziałających nadciśnieniu a CPP są produktami ubocznymi tego samego procesu, w którym uzyskuje się produkt Lowpept.

Zarówno Lowpept, jak i CPP wiążą sole żelaza, co czyni z nich obiecujące suplementy w profilaktyce niedokrwistości. Naukowcy opracowali łatwą metodę oznaczania związanego żelaza, którą wykorzystali do sprawdzenia skuteczności pułapkowania żelaza w tych peptydach.

W projekcie wyprodukowano i przetestowano różne rodzaje pieczywa, biszkopty i napoje na bazie soku zawierające badane suplementy. Panele testowe pozwoliły potwierdzić, że suplementy te nie wpływały na smak, zapach ani konsystencję produktów.

Przedwstępne badania rynkowe zostały już ukończone i sugerują, że reakcja konsumentów na te nowe produkty będzie pozytywna. Gdy produkty opracowane w projekcie FOFIND będą dostępne w sprzedaży, mogą przyczynić się do ogólnej poprawy zdrowia publicznego w Europie.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!