Test pomoże ograniczyć stosowanie antybiotyków

19 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Nowe badanie krwi pozwoli w ciągu dwóch godzin ocenić, czy infekcję spowodowały bakterie, czy wirusy, a co za tym idzie - czy warto podawać antybiotyk – informuje pismo „PLOS ONE”.

Ustalenie, jaki właściwie drobnoustrój spowodował infekcję, jest niełatwym zadaniem – dokładne badanie, często połączone z hodowaniem domniemanych bakterii, może zabrać kilka dni. Natomiast podawanie antybiotyków „na zapas” prowadzi do powstawanie opornych szczepów bakterii i często nie pomaga (antybiotyki nie działają na wirusy). Koszty związane z niewłaściwym użyciem antybiotyków sięgają w skali świata dziesiątek miliardów dolarów.

Nową metodę – test ImmunoXpert - opracowali naukowcy z kilku ośrodków medycznych Izraela wspólnie z tamtejszą firmą MeMed. Badanie wykorzystuje fakt, że bakterie uaktywniają w organizmie zupełnie inne białka niż wirusy.

Analizując próbki krwi od ponad 300 pacjentów z podejrzeniem infekcji, w większości wypadków badacze poprawnie ustalili, czy choroba ma etiologię bakteryjną, czy też wirusową. Chociaż dokładność rozpoznania nie jest stuprocentowa, nowy test przewyższa dotychczasowe metody.

Test jest co prawda dopiero w fazie badań laboratoryjnych, jednak naukowcy pracują już nad przenośną wersją wykonującego je urządzenia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!