Co powoduje nieprzychylne nastawienie do osób z nadwagą?

20 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Nieprzychylne nastawienie do osób z nadwagą – choćby nieświadome - sprawia, że nawet neutralne zapachy kojarzące się z nimi wydają się brzydsze – wynika z badań opisanych w „International Journal of Obesity”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) przekonują, że negatywne stereotypy w stosunku do osób otyłych lub z nadwagą mogą zostać wykryte przy użyciu testu angażującego zmysł węchu. Badacze wykazali, że ludzie, którzy mają nieprzychylny stosunek do osób z nadwagą przyznają gorsze oceny neutralnym zapachom, gdy na ekranie pojawia się zdjęcie otyłej osoby.

Rezultaty badania sugerują, że negatywny stereotyp otyłości jest bardziej rozpowszechniony w społeczeństwie niż mogło się do tej pory wydawać, a najbardziej krytyczni wydają się badani, którzy sami mają zawyżony BMI (wskaźnik masy ciała).

Badacze pokazywali uczestnikom dwa zestawy zdjęć: osób otyłych lub z nadwagą i osób o normalnej masie ciała lub bardzo szczupłych. Fotografie przeplatali dla niepoznaki obrazkami, które nie miały związku z badaniem.

W trakcie oglądania zdjęć badani oceniali zapach płynu. Pojemniki z tym płynem zabarwionym na różne kolory podstawiano im pod nos przy prezentacji każdej fotografii. Tak naprawdę płyn nie miał żadnego zapachu, ale badani o tym nie wiedzieli i musieli oceniać jego wartość na skali od 1 do 11 (im wyższa nota, tym przyjemniejszy zapach).

Okazało się, że gdy na ekranie pojawiały się osoby otyłe lub z nadwagą uczestnicy badania przyznawali zapachom znacznie niższe oceny niż podczas oglądania innych zdjęć. W ten sposób nieświadomie wyrażali swoją niechęć do osób o zbyt dużej masie ciała.

Naukowcy ostrzegają, że negatywne stereotypy mogą bardzo niekorzystnie wpływać na codzienne życie osób borykających się z nadwagą: na sposób, w jaki są traktowane; na jakość opieki medycznej oraz decyzje dotyczące zatrudnienia, bądź awansu.

„Osłabiają także ich motywację do stosowania diety i uprawiania ćwiczeń. Nic bardziej niż stygmatyzacja nie staje na przeszkodzie do zmiany stylu życia na taki, który umożliwiłby zrzucenie nadmiernych kilogramów” – mówi koordynator badania Incollingo Rodriguez.

Rezultaty badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychosomatycznego w Savannah (USA). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!