Niewidoczna sól w jedzeniu

23 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Spożycie soli w Polsce przekracza dzienne zapotrzebowanie, jakim jest 6 gramów, czyli pół łyżeczki. Sól możemy znaleźć w wielu produktach, jak chleb, wędliny, płatki śniadaniowe czy w potrawach restauracyjnych. Społeczeństwo uważa, że sól dodaje smaku potrawie, ale możemy w łatwy sposób ją zastąpić innymi przyprawami. Ziołowe mieszanki mogą sprawić, że nie odczujemy braku soli w jedzeniu. Nie oznacza to, że możemy z soli zrezygnować, jest ona nam potrzebna do życia, ale nie w dużych ilościach.

Społeczeństwo uważa, że sól dodaje smaku potrawie, ale możemy w łatwy sposób ją zastąpić innymi przyprawami. Ziołowe mieszanki mogą sprawić, że nie odczujemy braku soli w jedzeniu. Nie oznacza to, że możemy z soli zrezygnować, jest ona nam potrzebna do życia, ale nie w dużych ilościach.

W dzieciństwie nauczyliśmy się tego smaku, który wtedy nie był nam potrzebny. Dodawanie soli do potraw dzieci jest zbędne. One nie potrzebują jej w takiej ilości jak dorośli. Często bywa tak, że na opakowaniu jest napisane „bez soli”, a my i tak ją dodajemy bo uważamy, że potrawa nie ma smaku. Czasami dodając gotowe mieszanki potraw, nie spróbujemy dania, tylko od razu je solimy, a tu tkwi właśnie ta ukryta sól.

By zobaczyć to wideo, włącz JavaScript i rozważ uaktualnienie przeglądarki do takiej, która wspiera HTML5 video.

Niewidoczna sól w jedzeniu

Mówi: Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!