Robak wywęszy raka

24 mar 2015 r.

Caenorhabditis elegans. Fot. Shutterstock

Podobnie jak szczury i psy, także robak Caenorhabditis elegans potrafi wykryć zapach charakterystyczny dla nowotworów - informuje pismo PLOS ONE.

Takaaki Hirotsu z uniwersytetu Kyushu w Fukuoce (Japonia) oraz jego kolega Hideto Sonada badali 63-letniego pacjenta zarażonego larwami nicieni z rodzaju Anisakis. Do zarażenia prowadzi zwykle spożycie surowej ryby, na przykład sushi.

U badanego pacjenta pasożyty przyczepiły się do niewielkiego uszkodzenia błony śluzowej żołądka, będącego – jak się okazało – wczesnym stadium raka żołądka. Od roku 1970 odnotowano 29 przypadków przyczepienia się nicieni do nowotworów układu pokarmowego, z czego w 62 proc. przypadków chodziło o nowotwory we wczesnym stadium.

Naukowcy byli ciekawi, czy robaki były przyciągane przez charakterystyczny zapach nowotworu. Aby to sprawdzić, po jednej stronie szalki Petriego umieścili kropelkę pożywki pobranej z hodowli komórek nowotworowych, po drugiej stronie - kroplę czystej pożywki. Gdy na szalce umieszczono często wykorzystywane w badaniach naukowych robaki C. elegans, kierowały się w kierunku pożywki, w której rozwijały się komórki raka. W przypadku raka skóry nie zaobserwowano podobnej reakcji. Również pozbawienie robaków węchu sprawiło, że nie zdążały już ku „rakowej” pożywce, co sugeruje, że kierowały się węchem.

W kolejnej fazie badań robaki zostały umieszczone w pobliżu próbek moczu osób chorych na raka oraz zdrowych. Kierowały się niemal wyłącznie do moczu pochodzącego od chorych. Spośród 242 próbek 24 pochodziły od chorych, a robaki „stawiały rozpoznanie” z dokładnością sięgająca 96 proc. To wyniki przewyższający stosowane obecnie badania krwi. Robaki sprawdziły się w przypadku dziewięciu rodzajów raka – żołądka, odbytu, jelita grubego, przełyku, trzustki, dróg żółciowych, prostaty, piersi i płuca.

Obecnie autorzy badań pracują nad testem diagnostycznym, który pozwoliłby rozpoznawać chorobę we wczesnym stadium. Przewidują, że test mógłby trafić na rynek w roku 2019 – badany wysyłałby do formy próbkę moczu i dostawał wynik nazajutrz. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!