Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży

31 mar 2015 r.

Na USG widoczne odklejenie łożyska w 6 tygodniu ciąży. Fot. DobreBadanie.pl, Shutterstock

Łożysko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka w organizmie matki. Jego odklejenie się jest bardzo poważnym, chociaż rzadkim powikłaniem zagrażającym zdrowiu matki i dziecka. Odklejenie łożyska jest przyczyną komplikacji w przypadku 1 – 1,5 % ciąż. Jakie są objawy i leczenie tego schorzenia?

Wraz z pępowiną łożysko zapewnia połączenie dziecka z pobieranym przez matkę pokarmem i tlenem. Odklejanie się łożyska jest naturalne tylko i wyłącznie wtedy, gdy występuje w trzecim okresie porodu. Przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy skutkować więc będzie zaburzeniami rozwoju dziecka, a nawet jego niedotlenieniem. Zwykle przypadki odklejenia się częściowego lub całkowitego łożyska przypadają po 20 tygodniu ciąży. Skutki tego stanu zależą od tygodnia ciąży i stopnia odklejenia się łożyska.

Stopień odklejenia łożyska określa się na podstawie skali. Stopień 0 oznacza bezobjawowy przebieg schorzenia, który rozpoznaje się po porodzie. Pierwszy stopień oznacza izolowane krwawienie z dróg rodnych. Kolejny oznacza pojawienie się krwawienia i wzrost napięcia macicy, co stanowi już poważne zagrożenie dla płodu. Trzeci stopień to zaburzenia krzepnięcia – u matki dochodzi do krwotoku a niedotlenione dziecko umiera. Przedwczesne odklejenie łożyska odpowiada za 31% krwawień pochwowych w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jest to schorzenie występujące raz na 150-200 porodów.

Przyczyny i objawy przedwczesnego odklejenia łożyska

Do przedwczesnego odklejenia łożyska dochodzi najczęściej na skutek niedoboru kwasu foliowego, palenia papierosów przez matkę czy chorowania na nadciśnienie. Inne powody to urazy brzucha, ciąża mnoga, nagły spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego, krótka pępowina, wady wrodzone macicy oraz zespół żyły głównej dolnej. Częściej też spotyka kobiety po 35. roku życia lub kobiety, które kiedyś usunęły ciążę.

Objawami świadczącymi o odklejeniu się łożyska są ostre i gwałtowne bóle podbrzusza, uczucie napięcia brzucha, krwawienie z pochwy i wstrząs spowodowany krwotokiem wewnętrznym. Niekiedy pojawiają się też nudności i wymioty. Niestety krwotok może być ukryty (krew sączy się w kierunku mięśnia macicy zamiast wydostawać się na zewnątrz jak w krwawieniu jawnym), co skutkuje udarem macicy. Pojawienie się tych sygnałów powinno skutkować natychmiastowym wezwaniem pomocy lekarskiej. Jeśli krwotok nie jest silny, kobieta zostaje na obserwacji – czasem pobyt pacjentki w szpitalu musi jednak przedłużyć się aż do porodu.

Rozpoznanie i leczenie

Jakiekolwiek krwawienie z pochwy, nawet jeśli finalnie nie zostanie zdiagnozowane jako odklejenie się łożyska, powinno być powodem do odwiedzenia lekarza. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie to schorzenie, musi położyć się płasko, unieść w górę miednice i czekać na przyjazd karetki. W takiej też pozycji koniczne jest by była ona przewieziona do szpitala najszybciej jak to jest możliwe. Gdy oddzielenie łożyska jest częściowe, pacjentka pozostaje w szpitalu do zahamowania krwawienia. Później wraca do domu i do aktywności, które są często ograniczone zaleceniami lekarskimi.

Czasem odklejenie się łożyska wywołuje skurcze macicy, a to doprowadza do porodu. Zwykle więc dąży się do szybszego niż naturalnie zakończenia ciąży. Jeśli odklejenie łożyska nie nastąpiło zbyt wcześnie, wykonuje się cesarskie cięcie. Gdy ciąża jest za młoda – pacjenta jest hospitalizowana, aby zwiększyć szanse dziecka na przeżycie. Donoszenie ciąży jest też możliwe tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia dla życia lub zdrowia matki i dziecka. Stan zdrowia kobiety jest ciągle monitorowany, nie może ona właściwie opuszczać łóżka. Dodatkowo podawane są leki sterydowe, które przyspieszają rozwój narządów dziecka. Jako wcześniak dziecko jest narażone na większość z chorób typowych dla przedwczesnego porodu.

Po przewiezieniu do szpitala lekarz przeprowadza wywiad i badanie ogólne. Zwykle wykonuje się też badanie USG, które może pomóc ocenić i uwidocznić wystąpienie krwiaka pozałożyskowego. Podstawowe badania pomogą określić inne przyczyny krwawienia podczas ciąży, za co odpowiadać może między innymi łożysko przodujące, uraz dróg rodnych, rozpoczęcie porodu, krwawienie polipów, nowotwór czy krwawienie z zatoki brzeżnej.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!