Wczesne wykrywanie przewlekłej niewydolności nerek

27 mar 2015 r.

Fot. Shutterstock

Przewlekła niewydolność nerek (CKD) polega na postępującym upośledzeniu czynności nerek, dokonującym się na przestrzeni miesięcy lub lat. Potrzebna jest metoda wczesnego wykrywania osób zagrożonych CKD, gdyż liczba pacjentów na całym świecie stale rośnie.

CKD powoduje niewydolność nerek, która oznacza konieczność zastosowania terapii zastępczej, przeszczepu lub dożywotniej dializy. Istnieje kilka metod leczenia CKD, z których większość obejmuje tłumienie układu renina/angiotensyna lub stosowanie środków przeciwzapalnych. Wyleczenie choroby jest możliwe tylko na jej wczesnym etapie, a na późniejszych etapach można wyłącznie hamować jej progresję, co dowodzi, jak ważne jest znalezienie metody jej wczesnego wykrywania.

Celem finansowanego ze środków UE projektu PROTOCLIN było stworzenie technologii łączącej elektroforezę kapilarną ze spektrometrią mas (CE-MS) i wykorzystanie jej do identyfikacji biomarkerów CKD.

Aby zbudować przenośne urządzenie, w partnerskim laboratorium stworzono platformę CE-MS. Ponieważ to wielowymiarowe podejście wymaga porównywalności zbiorów danych, opracowano oprogramowanie umożliwiające wymianę i porównywanie danych pochodzących z różnych instrumentów. Pierwsze testy potwierdziły przenośność i dokładność zarówno platformy, jak i oprogramowania. W tym celu uczestnicy projektu PROTOCLIN zainicjowali intensywną wymianę między partnerami przemysłowymi i naukowymi.

Wykazano, że biomarkery proteomiczne moczu mogą dostarczać informacji klinicznych umożliwiających wczesne wykrywanie i diagnostykę różnicową CKD, bez konieczności stosowania procedur inwazyjnych. Biomarkery te mają wyraźnie duży potencjał i mogą zostać wykorzystane w wysokoprzepustowym narzędziu do badań przesiewowych.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!