Dwa obszary mózgu związane z zaburzeniami lękowymi

1 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Podczas badań na marmozetach (małpach szerokonosych) naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zaobserwowali związek dwóch obszarów mózgu z utrwalaniem negatywnych wspomnień, leżących u podstaw zaburzeń lękowych - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Marmozety nauczono, by reagowały na dwa identyczne obiekty wyświetlające się po dwóch stronach ekranu dotykowego. Dostawały wówczas w nagrodę sok bananowy. Zaobserwowano, że każda z małp przejawiała preferencję co do jednej ze stron. Raz w tygodniu reakcja na obiekt wyświetlający się po "ulubionej" stronie ekranu skutkowała karą w postaci odtworzenia głośnego odstraszającego dźwięku.

Kara ta wywoływała u zwierząt silną negatywną reakcję, jednak przy jednoczesnym podaniu nagrody małpy nie zmieniały swojego zachowania, co sugeruje, że po szybkiej analizie kosztów i korzyści sok bananowy był jednak wart ryzyka.

Następnie naukowcy powtórzyli eksperyment po wcześniejszej dezaktywacji jednego z dwóch obszarów mózgu - kory orbitofrontalnej przedniej lub grzbietowo-bocznej kory przedczołowej. Zwierzęta, u których dezaktywowano grzbietowo-boczną korę przedczołową, mimo jednoczesnego występowania kary dźwiękowej oraz nagrody niemal natychmiast oduczyły się reagowania na bodziec wizualny. Kolejnego dnia przeprowadzono ten sam test, jednak stosowano tylko nagrodę. Okazało się, że reakcja negatywna nie została utrwalona i małpy nie miały obaw przed reagowaniem na bodziec, który wcześniej kojarzył się im z karą.

W przypadku małp, u których dezaktywacji uległa przednia kora orbitofrontalna, podczas pierwszego dnia nie zaobserwowano reakcji negatywnej na bodziec, po którym następowała kara, jednak pojawiła się ona drugiego dnia, gdy stosowano tylko nagrodę, co sugeruje, że wspomnienie kary uległo konsolidacji.

Podejrzewając, że zachowanie polegające na unikaniu kary było regulowane przez ciało migdałowate i hipokampa, naukowcy postanowili dezaktywować obie te struktury jednocześnie, a także każdą oddzielnie i sprawdzić, w jaki sposób wpłynie to na reakcje zwierząt. Okazało się, że dezaktywacja każdej ze struktur powodowała zanik zachowań unikających, co potwierdziło, że ciało migdałowate i hipokamp są odpowiedzialne za utrwalanie wspomnień.

Zaburzenia lękowe mają silny negatywny wpływ na podejmowanie decyzji, często prowadzą do cierpienia, izolacji społecznej i problemów ze zdrowiem. Nadwrażliwość i przecenianie przyszłego zagrożenia uniemożliwia właściwą analizę kosztów i korzyści. Te badania wskazują, że leczenie tych zaburzeń w przyszłości może być ukierunkowane na przednią korę orbitofrontalną oraz grzbietowo-boczną korę przedczołową, a kognitywna terapia behawioralna mogłaby być dopasowana do zdolności indywidualnych pacjentów do przeprowadzania właściwej analizy kosztów i korzyści oraz ich tendencji do zachowań unikających - podsumowują naukowcy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!