Łożysko przodujące – przytrafia się raz na 200 ciąż

2 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Łożysko przodujące jest groźnym powikłaniem ciąży, zagrażającym zdrowiu matki oraz dziecka. Leczenie tej przypadłości obejmuje długotrwałe leżenie w łóżku ciężarnej, dlatego musi mieć ona wsparcie osób z najbliższego otoczenia, które powinny odciążyć ją od jej dotychczasowych obowiązków. Jakie są lekarskie zalecenia przy przodującym łożysku?

Łożysko jest to narząd ruchomy, który w niektórych sytuacjach może być tak usytuowany, że blokuje ujście szyjki macicy. Łożysko przemieszcza się wraz z rozciągającą się i rosnącą dolną częścią macicy. O wadzie, czyli łożysku przodującym można mówić tylko wtedy, gdy łożysko znajduje się w dolnej części macicy i zasłania całkowicie lub częściowo jej ujście po 20 tygodniu ciąży. Najniebezpieczniejsza jest sytuacja, gdy narząd zasłania całe ujście szyjki macicy. Takie umiejscowienie łożyska powoduje, że dolna część macicy jest nazbyt rozciągnięta, a ponadto staje się cieńsza, co może prowokować do oddzielania się łożyska, krwawienia i przedwczesnych skurczów.

Często ten typ nieprawidłowości łożyska mija bez wprowadzania żadnego leczenia w ciążach młodych (u 30% kobiet będących przed 20 tygodniem ciąży), ale może też wywołać komplikacje zdrowotne. Większe ryzyko wystąpienia łożyska przodującego jest u kobiet, które już w przeszłości spotkała ta komplikacja, cięcie cesarskie lub gdy łożysko poprzedniej ciąży miało jakieś wady. Częściej pojawia się też u wieloródek, zwłaszcza po ciążach bliźniaczych, u kobiet, które miały czyszczoną po poronieniu lub aborcji jamę macicy, u kobiet, które poddały się zapłodnieniu pozaustrojowemu (np. in vitro) oraz ciężarne, których wcześniejsze dziecko urodziło się z wadami rozwojowymi.

Objawy przodującego łożyska

W 80% przypadków objawem przodującego łożyska są plamienia i krwawienia – nawet niewielkie plamki nie mogą być ignorowane. W większości przypadków pierwsze krwawienie pojawia się zwykle koło 34 tygodnia ciąży i może występować także później – przeważnie też z czasem są to krwawienia coraz bardziej obfite. Zazwyczaj kobiety plamienie interpretują jako niebezpieczeństwo poronienia i nie zwlekają z udaniem się do lekarza. Dzięki temu też aż 99% ciąż z taką komplikacją, zostaje rozwiązana bez żadnego uszczerbku na zdrowiu dziecka i matki. Konieczne jest jednak bezwzględne przestrzeganie zasad lekarskich. Nie można też zwlekać z udaniem się do lekarza – przodujące łożysko odpowiada aż za 22% krwotoków ciężarnych w II lub III trymestrze.

Podstawowym badaniem pozwalającym stwierdzić obecność schorzenia jest badanie ultrasonograficzne. Konieczne jest też wykonanie badań pozwalających określić inną niż łożysko przodujące przyczynę krwawienia. A mogą nimi być pęknięty żylak pochwy, polip szyjki macicy, rak szyjki macicy, ciąża szyjkowa, pęknięcie macicy, przedwczesne odklejenie łożyska, pęknięcie zatoki brzeżnej łożyska czy krwawienie z naczyń błądzących.

Podtypy przodującego łożyska

Wyróżnione są cztery typy łożyska przodującego, ze względu na jego ułożenie w stosunku do ujścia szyjki macicy. Najgroźniejszym powikłaniem występujących aż u 1/3 ciężarnych chorych na to schorzenie jest łożysko całkowicie przodujące, które zlokalizowane jest centralnie nad ujściem szyjki macicy. Pozostałe typy to łożysko częściowo przodujące (część ujścia szyjki jest zasłonięta przez łożysko), łożysko brzeżnie przodujące (stykanie się brzegu łożyska z szyjką macicy) oraz łożysko bocznie przodujące (łożysko znajduje się w niewielkiej odległości od szyjki macicy).

Leczenie łożyska przodującego

Przy zdiagnozowanym obfitym krwawieniu, pacjentka zwykle musi zostać w szpitalu, gdzie podane zostaną leki hamujące krwawienie. Konieczne jest sprawdzenie stanu zdrowia dziecka i ciężarnej. Niekiedy przy dużej stracie krwi pacjentka musi przejść transfuzję. Młode ciąże, które przez lekarza zostaną ocenione jako niepewne całkowitego donoszenia, muszą być wspomagane sterydami podawanymi kobiecie są w zastrzyku. Sterydy mają przyspieszyć rozwój płuc dziecka i umożliwić mu życie poza łonem matki. Dodatkowo konieczne zbadanie jest, czy poza łożyskiem przodującym pacjentka nie cierpi na jedne z częstszych schorzeń towarzyszących – położenie poprzeczne i ukośne dziecka, położenie podłużne miednicowe czy hipotrofię wewnątrzmaciczną.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!