Pestycydy z owoców i warzyw mogą powodować problemy z płodnością

1 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców kumulujących pestycydy może negatywnie wpływać na jakość nasienia mężczyzn - wynika nowych badań. Informację podaje pismo "Human Reproduction".

Badania prowadzone były w grupie 155 mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat, którzy dostarczyli 338 próbek nasienia w latach 2007-2012. Sposób odżywiania uczestników analizowano na podstawie wypełnionego kwestionariusza częstotliwości spożycia żywności oraz wywiadów. Pod uwagę wzięto też przygotowywanie owoców i warzyw do spożycia, tj. czy były one myte i obierane ze skórki.

U mężczyzn, którzy konsumowali najwięcej owoców i warzyw o dużej zawartości pestycydów (1,5 porcji dziennie lub więcej), odnotowano o 49 proc. niższą zawartość plemników w nasieniu, a także o 32 proc. mniejszą ilość prawidłowo zbudowanych plemników niż u mężczyzn spożywających najmniej takich produktów (mniej niż pół porcji dziennie).

Zawartość pozostałości pestycydów w owocach i warzywach oceniano na podstawie raportu sporządzonego przez Departament Rolnictwa USA. Do produktów o największej zawartości pestycydów zaliczono m.in. paprykę, szpinak, truskawki, jabłka i gruszki. Za produkty najmniej zanieczyszczone uznano m.in. warzywa strączkowe, grejpfruty i cebulę.

"Te rezultaty nie powinny zniechęcać do spożywania owoców i warzyw. Ogólne ich spożycie nie wpływało zupełnie na jakość nasienia. Sugerują one natomiast, że pomocne może być wdrażanie strategii, mających na celu unikanie pozostałości pestycydów, tj. wybieranie produktów organicznych i odstawienie tych, które z reguły kumulują pestycydy" - mówi autor badań dr Jorge Chavarro z Harvard School of Public Health w Bostonie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!