Hematolodzy za utworzeniem ośrodka transplantacji szpiku w Olsztynie

1 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Hematolodzy zabiegają o utworzenie w Olsztynie ośrodka transplantacji szpiku kostnego. Teraz pacjenci z Warmii i Mazur chorujący na nowotwory układu krwiotwórczego muszą jeździć na przeszczepy komórek macierzystych do ośrodków w Gliwicach, Warszawie i Gdańsku.

Ordynator oddziału hematologii w olsztyńskiej Poliklinice MSW dr Wanda Knopińska-Posłuszny powiedziała PAP, że ośrodków, w których dokonuje się transplantacji szpiku, jest w Polsce sporo, ale są nierównomiernie rozmieszczone. "Więcej na południu kraju, mniej w północnej części, natomiast Warmia i Mazury oraz Podlasie to biała plama pod tym względem" - podkreśliła.

"Kiedy powstawał w 2012 roku oddział hematologii w olsztyńskiej Poliklinice, mieliśmy na względzie stworzenie warunków nie tylko leczenia objawowego czy paliatywnego pacjentów chorych na nowotwory układu krwiotwórczego, ale i wyleczenie skuteczne tych chorób. W przypadku ciężkich chorób połowę pacjentów można wyleczyć. W wielu przypadkach ratunkiem jest przeszczep komórek macierzystych. Teraz tych pacjentów wysyłamy do innych ośrodków w Polsce" - zaznaczyła. Chodzi o ostre białaczki, szpiczaki i chłoniaki.

Jak podkreśliła dr Knopińska-Posłuszny olsztyńska Poliklinika i jej oddział hematologii ma bardzo dobrą współpracę z ośrodkami transplantacji w kraju.

"Zakładamy, że każdy nasz pacjent, który ma wskazania do transplantacji czy to własnych komórek czy od dawcy, to taki przeszczep będzie miał zaoferowany, ale aby poprawić efektywność leczenia i skrócić kolejki oczekiwania, najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie ośrodka transplantacji komórek macierzystych właśnie w Olsztynie" - dodała.

Jak oceniła, koszt powstania takiego ośrodka wraz z wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt oraz certyfikowany bank tkanek i komórek to 7-8 mln zł.

"Musimy wspólnie dążyć do tego, żeby medycynę nowoczesną z wyższej półki rozwijać na miejscu, po to, by pacjentom oferować możliwość leczenia w Olsztynie" - oceniła.

Oddział hematologii w olsztyńskiej Poliklinice przygotowuje pacjentów do przeszczepu i prowadzi ich po transplantacji. Utworzenie ośrodka transplantacji na miejscu byłby krokiem milowym, ale i niezbędnym w całym procesie leczenia pacjentów - dodała dr Knopińska-Posłuszny.

Z Warmii i Mazur każdego roku 50-60 pacjentów wyjeżdża do innych ośrodków onkologicznych w kraju, by poddać się transplantacji komórek macierzystych.

W środę oddano do użytku po remoncie pomieszczenia Hematologii Pobytu Dziennego, korzystają z nich m.in. mieszkańcy Warmii i Mazur, którym przeszczepiono szpik w Gliwicach, Warszawie lub Gdańsku. Każdy pacjent spędza tu średnio 3 godziny, w trakcie podawania leków wykorzystywanych w terapii hematologicznej.

"Głównym celem odnowienia pomieszczeń było podniesienie komfortu pacjentów, dzięki zrealizowanej inwestycji, pacjenci i ich rodziny zyskali większą intymność i wygodę – podkreślił dyrektor szpitala Marian Stempniak.

Z dziennego pobytu w olsztyńskiej Poliklinice korzysta rocznie prawie 2 tys. pacjentów ze schorzeniami hematologicznymi. Z każdym rokiem ich liczba się zwiększa.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, na Warmii i Mazurach rocznie rozpoznawanych jest ponad 200 nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!