Związki chemiczne metformina i resweratrol obniżają poziom cukru we krwi

13 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kanadyjscy naukowcy odkryli sposób, w jaki metformina, związek wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2, i resweratrol występujący w czerwonym winie, pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi - informuje pismo "Nature Medicine".

Podczas badań prowadzonych na otyłych szczurach z cukrzycą, naukowcy z Toronto General Hospital Research Institute zaobserwowali, że metformina oddziałuje w jelicie cienkim na enzym o nazwie kinaza aktywowana 5'AMP (AMPK), a resweratrol aktywuje białko SIRT1, przez co uruchomiona zostaje sieć neuronów w jelicie grubym, wątrobie i mózgu, prowadząc do obniżenia poziomu glukozy.

"Blisko 80 proc. osób z cukrzycą typu 2 ma problemy z nadwagą lub otyłością, przez co kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest trudniejsze. Nasze badania wskazują, że te dwa związki oddziałują bezpośrednio na jelito, które dotychczas nie było doceniane w leczeniu cukrzycy - mówi autor analizy dr Frank Duca. - Ta wiedza pozwoli nam stworzyć skuteczniejsze leki z mniejszymi efektami ubocznymi".

Dzięki stymulacji AMPK i SIRT1 za pomocą metforminy i resweratrolu można byłoby spowolnić produkcję glukozy. Badacze podkreślają jednak, że upłynie jeszcze wiele lat zanim uda się przetestować skuteczność pierwszych eksperymentalnych leków na ludziach.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!