Nowy klej dla chirurgów

13 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Składnik wina - kwas taninowy - w połączeniu z glikolem polietylenowym tworzy nieszkodliwy i mocno trzymający klej do tkanek, nadający się do zaklejania ran pooperacyjnych – informuje pismo "Advanced Functional Materials".

Większość istniejących klejów nie nadaje się do celów medycznych - są toksyczne i drażnią tkanki albo tracą przyczepność w obecności płynów ustrojowych. W przypadku innych – np. fibryny - cena jest wysoka, a właściwości klejące nienajlepsze.

Jak jednak wykazał Haeshin Lee z Korea Advanced Institute of Science and Technology, mieszanina dwóch niedrogich składników - kwasu taninowego i glikolu polietylenowego - pozwala pewnie kleić tkanki mimo obecności śluzu czy krwi. Sklejone w ten sposób tkanki można rozkleić i znów połączyć (podobnie jak można przeklejać samoprzylepne karteczki).

Ta ostatnia właściwość może się przydać w razie reoperacji.

Uzyskiwanie nowego kleju, nazwanego TAPE jest wyjątkowo łatwe - wystarczy tylko zmieszać odpowiednio czysty PEG z kwasem taninowym.

Kwas taninowy to substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych występująca w organizmach roślin (także w winie, któremu nadaje cierpki smak). Ma też działanie przeciwzapalne, zmniejsza krwawienia i ogranicza wrażliwość zakończeń nerwowych. Glikol polietylenowy (PEG) jest nieszkodliwą substancją syntetyczną, często wykorzystywaną w kosmetyce, ale także w medycynie – m.in. ułatwia zrastanie się przerwanych włókien nerwowych.

Naukowcy przetestowali swój wynalazek na myszach, robiąc dziury w ich wątrobach. Po 30 sekundach mysz, której wątrobę opatrzono przy pomocy TAPE krwawiła sześć razy mniej obficie niż mysz, której wątrobę zalepiono fibryną. W ciągu dwóch minut TAPE zatrzymał krwawienie całkowicie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!