Rak jądra ma związek ze stosowaniem suplementów na przyrost mięśni

14 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Mężczyźni stosujący suplementy wspomagające przyrost masy mięśniowej są bardziej narażeni na nowotwór złośliwy jądra niż panowie, którzy nie zażywali takich specyfików – wynika z badania, które publikuje „British Journal of Cancer”.

„Zaobserwowany przez nas związek był silny” - komentuje Tongzhang Zheng z Brown University w Providence (USA), który w trakcie badania pracował na Yale University.

Jak dodaje, ryzyko złośliwego nowotworu jądra było szczególnie wysokie u mężczyzn, którzy zaczęli stosować suplementy na przyrost mięśni przed 25. rokiem życia, stosowali różne rodzaje tych preparatów i robili to przez wiele lat.

Powszechnie używana nazwa rak jądra w zasadzie nie jest prawidłowa. Nowotwory złośliwe jądra najczęściej są bowiem nowotworami zarodkowymi, gdyż wywodzą się z komórek rozrodczych (tzw. germinalnych), a rak to nowotwór złośliwy powstający z komórek nabłonkowych. Nowotwory jądra wywodzące się z komórek innych niż germinalne są niezwykle rzadkie.

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN), nowotwory złośliwe jądra stanowią zaledwie 1,6 proc. wszystkich chorób nowotworowych u mężczyzn, ale u panów młodych, z grupy wiekowej 20-44 lata, są najczęstszą chorobą nowotworową (stanowią 25 proc. wszystkich rozpoznań).

W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowań na te nowotwory. W Polsce w ostatnich 30 latach odnotowano wzrost trzykrotny – w 2010 r. rozpoznano blisko 1100 nowych przypadków.

Zheng podkreśla, że przyczyny wzrostu pozostają wciąż tajemnicą dla naukowców. „Żaden z czynników, które podejrzewaliśmy, nie tłumaczy tego zjawiska” - komentuje.

W ostatnim czasie pojawiły się jednak badania wskazujące, że niektóre suplementy na przyrost mięśni mogą powodować uszkodzenia w obrębie jąder. Dlatego Zheng i jego koledzy zainteresowali się tymi preparatami. Naukowcy przeprowadzili szczegółowe wywiady w grupie blisko 869 mężczyzn, z których 356 miało zdiagnozowany nowotwór zarodkowy jądra (najczęściej jest to tzw. nasieniak), a 513 nie miało takiego rozpoznania. Pytano ich nie tylko o stosowanie suplementów na przyrost mięśni, w tym zawierających kreatynę czy steryd o nazwie androstendion, ale też o szereg innych czynników ryzyka - potwierdzonych lub jedynie podejrzewanych o udział w rozwoju raka jądra - jak np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, podejmowana aktywność fizyczna, występowanie raka jądra w rodzinie czy wcześniejszy uraz jądra lub okolicy pachwin.

Analiza wykazała, że panowie, którzy stosowali preparaty na przyrost masy mięśniowej (co najmniej raz w tygodniu przez cztery kolejne tygodnie lub dłużej), mieli o 65 proc. wyższe ryzyko nowotworu zarodkowego jądra w porównaniu z niestosującymi takich suplementów. U mężczyzn stosujących więcej niż jeden rodzaj suplementu ryzyko rosło o 177 proc., u tych, którzy zażywali je przez co najmniej trzy lata – o 156 proc., natomiast ci, którzy zaczęli je stosować przed 25. rokiem życia, mieli ryzyko wyższe o 121 proc.

Jak podkreślają naukowcy, niezbędne są przyszłe badania, które zweryfikują, czy między zażywaniem suplementów na przyrost mięśni a ryzykiem raka jądra zachodzi związek przyczynowo-skutkowy.

Gdyby okazało się, że tak, to unikanie tych preparatów można by uznać za istotny element profilaktyki nowotworów zarodkowych jądra, podkreślają. Zdaniem współautora pracy prof. Russa Hausera z Harvard University w Bostonie, jest to dlatego tak ważne, że dotychczas udało się zidentyfikować tylko nieliczne takie czynniki ryzyka, na które można mieć wpływ.

Z danych, które podaje KRN, wynika, że uznanymi czynnikami ryzyka raka jądra są: rasa biała (zachorowania czterokrotnie częstsze niż u panów rasy czarnej), wnętrostwo, czyli wada, która polega na tym, że po narodzinach chłopca jego jądra nie zeszły prawidłowo do moszny, rak jądra u krewnego pierwszego stopnia (ojca lub brata), występowanie w przeszłości nowotworu zarodkowego w przeciwległym jądrze, uwarunkowany genetycznie zespół Klinefeltera. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!