Afrodyzjaki – co jeść, aby przyciągnąć miłość

17 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Afrodyzjaki to substancje powszechnie uważane za produkty mające poprawić życie seksualne i miłosną atmosferę między dwojgiem ludzi. Po afrodyzjaki sięgają przeważnie osoby, które nie mogą znaleźć szczęścia w miłości lub pary, które chcą urozmaicić swój związek. Gdzie szukać afrodyzjaków w domowej kuchni? Jakie afrodyzjaki stosować dla mężczyzn a jakie dla kobiet?

Mimo tego, że każda z epok historycznych tak diametralnie różniła od swoich poprzedników i następców, to jedna kwestia była zawsze istotna: wobec miłości zmieniały się tylko poglądy, ale nikt nie kwestionował tego, jak bardzo jest człowiekowi potrzebna. Ludzie, uciekając w magię roślin czy naparów, próbowali przyciągnąć do siebie tak pożądane uczucie i uczynić seks lepszym. Wiara w afrodyzjaki, mimo postępu jaki nauka zrobiła przez wieki, nie przeminęła i ciągle jest tematem badań. Afrodyzjaki miały wzbudzić dwa rodzaje efektów. Pierwszy miał spowodować zakochanie się w konkretnej osobie. Drugim było pobudzenie możliwości seksualnych u kobiet czy mężczyzn.

Owoce morza

Nazwa afrodyzjak pochodzi od imienia greckiej bogini miłości – Afrodyty. W wierzeniach starożytnych Afrodyta wyłania się z morskiej piany i dlatego też wszystko, co pochodziło z morza było w tamtych czasach uważane za miłosny składnik. Wpływ na to mają głównie minerały i pierwiastki, których wiele jest w mięsie ryb, mięczaków i skorupiaków. Fosfor, żelazo, cynk i wapń to składniki, które pobudzają organizm i które w dużych ilościach znajdują się we wszystkich owocach morza oraz w tłustych rybach (łosoś, dorsz). Zwłaszcza cynk znany jest z podnoszenia poziomu testosteronu, co zwiększa (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet) potrzebę zbliżenia. Do romantycznej kolacji warto więc podać ostrygi, małże czy kawior.

Warzywa i owoce

Według badań najbardziej zmysłowe są soczyste owoce. Na listę możemy śmiało wpisać truskawki, mango, awokado, ale też suszone owoce (figi, morele, daktyle). Wśród warzyw te działające najbardziej pobudzająco na myślenie o seksie są szparagi, pory i seler. Wymienianie owoców i warzyw wśród afrodyzjaków wiąże się z dużą ilością witamin i minerałów, które sprzyjają organizmowi. Inną kwestią jest podobieństwo części z tych afrodyzjaków (np. szparagi, marchew) do narządów płciowych.

Afrodyzjakami są także orzechy. Orzechy już od czasów Kleopatry uznawane były za produkty miłosne, które dodają energii, pobudzają pożądanie i wpierają płodność. We Francji za najskuteczniejszy afrodyzjak uznaje się orzechy laskowe, którym też przypisuje się sukces dużej liczby narodzin dzieci w miejscach, gdzie te orzechy są ważnym składnikiem diety.

Przyprawy i zioła

Najbardziej dyskretnymi afrodyzjakami są przyprawy i zioła, których część z nas używa na co dzień w gotowaniu. Ze swojego pobudzającego działania najbardziej znane są przyprawy korzenne, które pobudzają krążenie krwi oraz wspomagają pożądanie. Są nimi imbir, chili, cynamon, kardamon i anyż gwiazdkowy. Kardamon jest wymieniany nawet w indyjskiej kamasutrze. Chili pozwala uwierzyć w siebie i według Azteków jego działanie najkorzystniej uwidoczni się w zachowaniu mężczyzn. Z kolei bazylia i cynamon mają działanie pobudzające.

Zioła i rośliny stymulują seksualność oraz pobudzają libido – najbardziej znanym na świecie afrodyzjakiem jest korzeń Kava Kava oraz liście krzewu Damiana, które są składnikami wielu preparatów leczniczych dla osób, mających problem ze sferą seksualną. Kava Kava i Damian to krzewy rosnące kolejno na Wyspach Polinezyjskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

W Polsce najbardziej popularnymi ziołowymi afrodyzjakami są rozmaryn, tymianek i lubczyk. Ta ostatnia przyprawa podnosi sprawność fizyczną, a sam korzeń i ziarna mają w swoim składzie wiele substancji pobudzających. Korzystnym w stosowaniu ziół i przypraw jako afrodyzjaków jest nie tylko smak, ale i ich zapach. Głównym skutkiem stosowania większości z nich poza poprawą krążenia jest także wzrost temperatury ciała.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!