Premier odwiedziła klinikę Budzik

17 kwi 2015 r.

Premier Ewa Kopacz w Klinice Budzik. Fot. klinikabudzik.pl

Premier Ewa Kopacz odwiedziła w piątek klinikę Budzik – placówkę dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, w której ze śpiączki wybudzono już osiemnaścioro dzieci. Wizyta ma związek z przypadającym w sobotę Dniem Pacjenta w Śpiączce.

Szefowa rządu – jak poinformowano PAP w Fundacji „Akogo?” - zwiedziła klinikę, spotkała się z pacjentami i ich rodzicami oraz personelem Budzika. Ewa Kopacz otrzymała kwiaty od 10-letniej Weroniki – pacjentki, która w ostatnich dniach wybudziła się ze śpiączki.

W sobotę w klinice planowane jest spotkanie pacjentów, którzy zostali wybudzeni ze śpiączki oraz osób, które się do tego przyczyniły.

Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu; działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Powstała dziki staraniom Fundacji „Akogo?” założonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk.

Klinika posiada 15 łóżek, z infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej. Obecnie – jak poinformowano PAP – przebywa w niej jedenaścioro dzieci; klinika dysponuje wolnymi miejscami. Pobyt w niej jest bezpłatny zarówno dla dziecka jak i jego opiekuna; finansuje go NFZ.

Osiągniecia kliniki Budzik – jak wskazano w piątkowym komunikacie CIR - zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Placówce została przyznana nagroda Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

7 kwietnia zespół terapeutyczny Kliniki Budzik uznał za wybudzoną 10-letnią Weronikę. To osiemnasty pacjent, którego udało się wybudzić w klinice. Dziewczynka zapadła w śpiączkę po zabiegu operacyjnym ośrodkowego układu nerwowego; w Budziku przebywała od lipca 2014 r.

Lekarze podkreślają, że w próbach przebudzenia ze śpiączki najważniejsze są pierwsze dni i miesiące - szczególnie wtedy potrzebna jest intensywna rehabilitacja, polegająca m.in. na pobudzaniu bodźców dźwiękowych, dotyku. Liczy się podtrzymywanie czynności fizjologicznych, stosuje się też masaże, gimnastykę i pionizację.

Ewa Błaszczyk rozpoczęła starania o budowę placówki po tym, jak w maju 2000 r. jej córka zapadła w śpiączkę, po zakrztuszeniu się tabletką. Błaszczyk powołała Fundację "Akogo?" działającą na rzecz dzieci w śpiączce; w efekcie jej działań powstała klinika.

Dzień Pacjenta w Śpiączce został ustanowiony przez Sejm 23 listopada 2012 r. i od tego czasu jest obchodzony 18 kwietnia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!