W 2016 r. możliwa budowa w Otwocku nowego oddziału leczenia gruźlicy

21 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Jeżeli prace projektowe pozytywnie się zakończą i będą pieniądze, do końca 2016 r. powstanie w Otwocku nowy oddział leczenia gruźlicy dla dzieci - ocenił w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Podczas sesji sejmiku województwa radni uchwalili autopoprawkę do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Mazowieckiego na lata 2015-2039 zakładającą przeznaczenie 300 tys. zł na prace projektowe nowego budynku oddziału gruźlicy i chorób płuc dla dzieci w Otwocku.

Właśnie ten punkt sesji wzbudził najwięcej kontrowersji wśród radnych.

Struzik wyjaśnił dziennikarzom, że autopoprawka dotyczyła "wyboru drogi" do utrzymania oddziału dla dzieci w Mazowieckim Centrum Leczenia chorób Płuc i Gruźlicy. "Od kilku lat trwa dyskusja czy dalej ten oddział ma być w bardzo zdewastowanym pawilonie, oddzielonym od budynku głównego czy też postawić nowy pawilon. Mieliśmy do wyboru te dwie drogi" - wyjaśnił.

Marszałek dodał, że teren, na którym obecnie znajduje się odział ma nieuregulowaną sytuację prawną. "Nie wiemy czy pojawią się roszczenia i kiedy ostatecznie będziemy mogli wyjaśnić kwestie własności nieruchomości" - powiedział. Wskazał przy tym na problem szpitala w Zagórzu. "Dalej walczymy, żeby obronić nieruchomości szpitala, ale wszystko wskazuje na to, że inwestowaliśmy, a spadkobiercy właścicieli jeszcze domagają się zwrotu pieniędzy za bezumowne użytkowanie. Warto zachować roztropność i ostrożność" - zaznaczył.

Marszałek ocenił, że nowy pawilon, który pomieściłby podobnie jak obecny ok. 40 łóżek dla najmłodszych, to koszt od 4 do 5 mln zł. Natomiast remont starego pochłonąłby ponad 3 mln zł. Budynek ten jest np. nadal opalany węglem.

Zdaniem opozycji "to proces inwestycyjny wywołuje kontrowersje". Przewodniczący radnych PiS w sejmiku Witold Kołodziejski ocenił, że decyzja o budowie nowego oddziału nie została należycie skonsultowana. Wskazał również, że nie do końca jasne wydają się motywy przeniesienia oddziału w inne miejsce. "To dobrze, że (oddział - PAP) zostanie w Otwocku, ale dlaczego nie w miejscu, w którym jest" - pytał.

Kołodziejski wskazał, że radnym należy się informacja, czy działka, na której znajduje się obecny oddział nie zostanie sprzedana pod inwestycje np. deweloperskie. PiS wskazuje, że zgodnie informacją na stronie bip.otwock.pl teren obecnego oddziału przy ul. Żeromskiego widnieje jako nieruchomość przeznaczona pod aktywizację gospodarczą.

Jego zdaniem rozbudowywana i wyremontowana powinna zostać stara część gdzie obecnie znajduje się oddział dla dzieci. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!