Niedowaga w średnim wieku to większe ryzyko demencji

21 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Osoby w średnim wieku mające niski wskaźnik masy ciała (BMI) są o 30 proc. bardziej zagrożone demencją niż ich rówieśnicy ważący prawidłowo – wynika z szeroko zakrojonego badania, które publikuje pismo „Lancet Diabetes & Endocrinology”.

Co ciekawe, wykazało ono również, że osoby bardzo otyłe mają o blisko 30 proc. niższe ryzyko demencji w porównaniu z tymi, którzy mają prawidłową wagę. Podważa to rezultaty niektórych wcześniejszych badań wskazujące, że otyłość wiąże się z większym ryzykiem demencji.

Jak podkreślają autorzy badań - naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz organizacji badawczej OXON Epidemiology w Londynie - jest to jak dotąd największe badanie dotyczące związku między wskaźnikiem masy ciała (BMI) a ryzykiem pogorszenia sprawności umysłowej w przyszłości. Wykorzystane w nim informacje dotyczyły blisko 2 mln osób, które wyjściowo były w wieku 45-66 lat. Pozyskano je z bazy danych pacjentów podstawowej opieki medycznej (Clinical Practice Research Datalink), które zbierano przez dwie dekady. W ciągu kolejnych dziewięciu lat u ponad 45 tys. osób zdiagnozowano demencję.

Naukowcy wyliczyli, że w porównaniu z pacjentami ważącymi prawidłowo ryzyko demencji było o 34 proc. wyższe u osób, które w średnim wieku miały BMI niższy niż 20 kg/m2. Utrzymywało się ono przez kolejne dwie dekady od stwierdzenia niedowagi.

BMI oblicza się dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Autorzy pracy przypominają, że niedowagę stwierdza się zazwyczaj poniżej BMI 18,5 kg/m2. W najnowszym badaniu przyjęto nieco wyższy próg (tj. poniżej 20 kg/m2), by umożliwić bezpośrednie porównanie z wcześniejszymi pracami, w których stosowano taki właśnie punkt odcięcia.

Okazało się również, że ryzyko demencji spadało systematycznie wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała. A osoby z otyłością olbrzymią (BMI powyżej 40 kg/m2) były narażone na nią o około 30 proc. mniej niż osoby ważące prawidłowo.

Inne czynniki, mogące zwiększać ryzyko demencji, jak np. nadużywanie alkoholu, miały niewielki wpływ na ostateczne wyniki, podkreślają naukowcy.

„Przyczyny, dla których wysokie BMI może mieć związek z obniżonym ryzykiem demencji nie są dla nas jasne. Potrzebne są dalsze badania, by zrozumieć tę zależność" – komentuje główny współautor pracy dr Nawab Qizilbash z OXON Epidemiology. Jego zdaniem w grę wchodzić tu może wiele różnych czynników, jak czynniki genetyczne, większa słabowitość osób z niedowagą lub bardzo niską masą ciała, różne przyczyny stojące za nagłym spadkiem masy ciała, a nawet dieta.

Współautor pracy prof. Stuart Pocock z London School of Hygiene and Tropical Medicine podkreśla, że konieczne jest ustalenie lepszego sposobu identyfikacji osób najbardziej zagrożonych znacznym pogorszeniem sprawności intelektualnej wraz z wiekiem. „Musimy też zwracać większą uwagę na przyczyny i konsekwencje zależności między niedowagą a wyższym ryzykiem demencji, którą wykazaliśmy w naszym badaniu” - podkreśla specjalista. Jego zdaniem ta praca otwiera również możliwości odkrycia nieznanych dotąd czynników mogących chronić przed demencją.

W komentarzu odredakcyjnym do artykułu prof. Deborah Gustafson z SUNY Downstate Medical Center w Nowym Jorku przypomina, że dotychczas publikowane wyniki badań naukowych na temat związku między BMI a ryzykiem zaburzeń pamięci i innych zdolności poznawczych nie są jednoznaczne. W niektórych badaniach wykazano zależność między wysokim BMI w średnim wieku a wyższym ryzykiem demencji, a w innych jej nie zaobserwowano. Specjalistka podkreśla, że niezbędne są dalsze prace, które pozwolą zweryfikować zależność zaobserwowaną przez zespół dr. Qizilbasha. „To badanie nie jest ostatnim słowem dotyczącym tego zagadnienia” - podsumowuje prof. Gustafson. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!