Powikłania okołoporodowe

27 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Mimo wielu starań zarówno ze strony matki jak i zespołu lekarskiego, nie wszystkie porody przebiegają zgodnie z planem. Jest sporo licznych powikłań okołoporodowych, które mają wpływ na przebieg porodu, a czasem też na późniejsze życie matki i dziecka.

Powikłania okołoporodowe to zespół komplikacji, które miały miejsce tuż przed albo w trakcie porodu. Czasem są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka lub matki. Najczęściej pojawiają się w tak zwanych ciążach wysokiego ryzyka i dzięki temu większość nieprawidłowości może być wcześniej wykryta. Według raportu UNICEFu „The State od the World’s Children” aż 300 razy więcej śmierci w wyniku powikłań poporodowych występuje u matek zamieszkujących kraje słabo rozwinięte niż w krajach dobrze prosperujących. Ponadto dziecko, podczas którego porodu wystąpią komplikację, jest aż 14-krotnie bardziej narażone na śmierć w pierwszym miesiącu życia.

Ciąża wysokiego ryzyka

Stwierdza się ją, gdy podczas ciąży kobieta zapadnie na jakąś chorobę lub gdy w rodzinie któregokolwiek z partnerów występują dziedziczne schorzenia. Taka ciąża niesie ze sobą większe niebezpieczeństwo wystąpienia komplikacji podczas porodu. Kobiety oraz ich rodziny muszą być objęte specjalną opieką lekarską.

Niestety także normalnie przebiegające ciąże mogą być narażone na powikłanie poporodowe. Najczęstszymi przykładami takiego stanu są przedwczesne odejście wód płodowych, opóźnianie porodu, wcześniactwo, niewłaściwe ułożenie płodu, wypadająca pępowina i niedotlenienie.

Przedwczesny poród

Możemy o nim mówić w chwili, gdy poród nastąpi między 23 a 37 tygodniem ciąży. Przez ten czas dziecko nie jest na tyle rozwinięte, żeby bezproblemowo funkcjonować poza organizmem matki. Noworodki takie zwane są niedonoszonymi a ich waga waha się od 500 do 2500 gramów. Zarówno kobieta jak i wcześniak powinni jak najszybciej zostać objęci opieką lekarską. Poród przedwczesny diagnozuje się na podstawie 2-3 skurczów na godzinę. Ryzyko jego wystąpienia jest większe u kobiet z wadami macicy lub niewydolnością ciśnieniowo-szyjkową. Podczas porodu przedwczesnego może dojść do zbyt szybkiego pęknięcia błon płodowych i zakażenia wewnątrzmacicznego. Wcześniactwo jest przyczyną aż 85% śmierci dzieci w okresie okołoporodowym.

Powolny poród – wycieńczenie porodowe

Długotrwały poród jest nie tylko męczący, ale i niebezpieczny dla zdrowia i życia matki oraz jej dziecka. Jeśli czas od rozpoczęcia skurczu się przeciąga, a mimo tego nie rozszerza się rozwarcie szyjki macicy, to można mówić o porodzie powolnym. Dziecko może popaść w wycieńczenie porodowe, co skutkuje wahaniem czynności akcji serca. Zmianom ulega także płyn owodniowy. Poród przyspieszany jest dzięki kroplówce z oksytocyną czy cesarskiemu cięciu.

Wypadnięcie pępowiny

Następuje podczas porodu, kiedy pępowina znajduje się przed częścią przodującą płodu, a przez to wysuwa się przed srom lub do ujścia wewnętrznego szyjki macicy. Wypadnięcie pępowiny powodowane jest niedopasowaniem części przodującej do miednicy matki. Najpoważniejszą konsekwencją tego jest niedotlenienie dziecka lub powstanie ciężkiej zmartwicy (najcięższego niedotlenienia organizmu). Lekarz, który zauważy wypadnięcie pępowiny, powinien zdecydować się na rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie. Poród naturalny w tym przypadku zagraża zdrowiu i życiu dziecka.

Owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka

Pępowina jest niezbędna by zapewnić dziecku tlen i substancje odżywcze pobierane przez matkę oraz by umożliwić dziecku odpowiednie pozbywanie się produktów przemiany materii. Pępowina karkowa, to specjalistyczna nazwa potocznie nazywanej pępowiny, która okręci się wokół szyi dziecka. Poród naturalny jest utrudniony, ponieważ takie umiejscowienie pępowiny, może spowodować ucisk na szyję dziecka, co doprowadza do jego niedotlenienia. Kobieta jednak nie jest od razu kwalifikowana do cesarskiego cięcia. Konieczny jest stały monitoring czynności skurczowych macicy i akcji serca dziecka. Owinięcie pępowiny można wykryć dzięki badaniu USG, jednak nie zawsze powikłanie to jest widoczne. Wczesne wykrycie pępowiny karkowej wiąże się z wymogiem zwiększonej czujności matki – jeśli dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle: dużo kopie, wierci się albo na odwrót – jest spokojne i matka nie może wyczuć ruchów dziecka, to należy niezwłocznie udać się do szpitala.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!