Antydepresanty w ciąży narażają dzieci na zaburzenia lękowe

27 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

Matki, które w trakcie ciąży stosują leki antydepresyjne, rodzą dzieci narażone na zaburzenia lękowe – informuje „International Journal of Epidemiology”.

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, Uniwersytetu w Oslo i Szpitala dla Chorych Dzieci w Toronto (Kanada) wykazali, że leki antydepresyjne, przyjmowane podczas ciąży, zwiększają ryzyko zaburzeń lękowych u dzieci i mają większy wpływ na występujące u nich zmiany behawioralne niż choroba matki.

Badacze obserwowali rozwój prawie 14,5 tys. dzieci od momentu życia płodowego do chwili ukończenia 3 lat.

Doszli do wniosku, że maluchy, których matki podczas ciąży stosowały antydepresanty, charakteryzowały się wyższym natężeniem lęku. Nie stwierdzili jednak, by zachodziła zależność pomiędzy używaniem środków antydepresyjnych a innymi zmianami w zachowaniu w obrębie reaktywności emocjonalnej, dolegliwości somatycznych, zaburzeń snu, trudności z koncentracją czy nasilenia agresji.

Pewne zmiany behawioralne korelowały również z depresją matki, ale wpływ choroby okazał się mniejszy w porównaniu z oddziaływaniem antydepresantów.

Fakt, że spora część badanych dzieci była rodzeństwem, pozwolił stwierdzić, że zmiany behawioralne były niezależne od czynników genetycznych i środowiskowych.

Według naukowców leki antydepresyjne mogą wywoływać problemy behawioralne u dziecka, bo modyfikują poziom serotoniny w mózgu płodu, co wpływa na jego rozwój. Podobnie dzieje się w przypadku depresji powodującej dodatkowo zwiększone wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu), który także nie pozostaje obojętny dla mózgu.

Wyniki niniejszego badania wskazują na konieczność rozważenia alternatywnych sposobów leczenia depresji u kobiet w ciąży ze względu na niekorzystny wpływ antydepresantów na rozwój dziecka. Jednym z takich sposobów może być uczestnictwo w terapii poznawczo-behawioralnej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!