Nastąpi 50 proc. wzrost zachorowalności na raka piersi

27 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

W najbliższych 15 latach, do 2030 r., w USA o 50 proc. wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi – przewiduje raport National Cancer Institute (NCI) opublikowany podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem (AACR) w Filadelfii.

Główny autor opracowania Philip Rosenberg twierdzi, że liczba przypadków raka piersi w Stanach Zjednoczonych wśród kobiet od 30. do 84. roku życia zwiększy się z 283 tys. w 2011 r. do 441 tys. w 2030 r. Głównym tego powodem jest wzrost liczby ludności oraz wydłużanie się przeciętnej długości życia, ponieważ nowotwory częściej występują u ludzi starszych.

W statystyce tej uwzględniono zarówno inwazyjnego raka piersi, jak również tzw. nowotwory in situ, które jedni specjaliści uważają za stan przedrakowy, a inni twierdzą, że jest to początkowy etap rozwoju nowotworu, choć zwykle dobrze rokujący. Guzy te na ogół wykrywane są podczas rutynowych badań mammograficznych.

Największy wzrost zachorowań przewiduje się wśród kobiet starszych w wieku 70-84 lat. O ile w 2011 r. na tę grupę wiekową przypadało 24 proc. przypadków raka piersi, to w 2030 r. odsetek ten zwiększy się do 35 proc. Przewiduje się natomiast spadek odsetka zachorowań w grupie kobiet od 50. do 69. roku życia z 55 do 44 proc.

Według Rosenberga, pocieszające jest, że z 17 do 9 proc. zmniejszy się odsetek pacjentek z tzw. hormononiezależnym rakiem piersi, który jest najtrudniejszy do leczenia. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że Amerykanki częściej karmią dzieci sztucznie, jednocześnie w coraz późniejszym wieku rodzą pierwsze dziecko.

Późny wiek urodzenia pierwszego dziecka oraz sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko hormononiezależnego raka piersi – podkreślono w raporcie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!