Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

30 kwi 2015 r.

Wizualizacja nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego UJ CM Kraków-Prokocim. Fot. www.porr.pl

Kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego wmurowano w środę w Krakowie. "To inwestycja na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierają w tej chwili Hiszpanie czy Francuzi"- mówiła uczestnicząca w uroczystości premier Ewa Kopacz.

„Nie mamy się czego wstydzić w Europie. My mamy już dzisiaj polską ochronę zdrowia, ale również całą infrastrukturę z tą ochroną zdrowia na bardzo wysokim, europejskim poziomie. (…) Wierzę, że władze Uniwersytetu, którzy tak bardzo zabiegały o tę inwestycję, zrobią wszystko, żeby ona była zakończona w terminie” – powiedziała premier.

Dodała, że szpital ten będzie nie tylko miejscem leczenia chorych, ale także kształcenia przyszłych lekarzy.

„Ta inwestycja jest świetnym przykładem jak odpowiedzialny rząd może łączyć bardzo duże pieniądze europejskie z zaangażowaniem pieniędzy budżetowych” – powiedziała Kopacz.

Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler przypomniał, że o potrzebie budowy nowego szpitala mówiono już 30 lat temu. „Realizacja tego projektu przyczyni się do skonsolidowania bazy lokalowej, która przez lata była rozproszona, w jeden obiekt. (…) To również urzeczywistnienie idei utworzenia kampusu medycznego, jeszcze z końca lat 50 ubiegłego wieku” – mówił prof. Laidler.

Dziękował wszystkim, dzięki którym udało się doprowadzić do realizacji największej szpitalnej inwestycji w ochronie zdrowia w Polsce i jednej z większych w Europie. „To ważny dzień nie tylko dla naszej uczelni, ale całego Krakowa i Małopolski” – podkreślił.

W Prokocimiu na ponad 109 tys. m kw. powierzchni znajdzie się: 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni, 24 sale operacyjne, 925 łóżek dla pacjentów oraz zaplecze dydaktyczne z salami wykładowymi i seminaryjnymi. Szpital będzie składał się z 10 segmentów.

Wartość kosztorysowa tej inwestycji to 1 mld 230 mln zł. 800 mln zł będzie pochodzić ze środków budżetu państwa przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala w wysokości 60 mln euro.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Warbud S.A., VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska S.A.

Do nowej siedziby zostanie przeniesiona większość klinik Szpitala Uniwersyteckiego zlokalizowanych obecnie w centrum miasta, w budynkach przy ul. Kopernika i Śniadeckich, z których wiele zostało wybudowanych jeszcze w XIX wieku. Pozostaną tam oddziały: ginekologiczno-położniczy i neonatologii oraz psychiatria i geriatria.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący chorych, ale również kształcący kadrę medyczna.

PAP - Nauka w Polsce


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!