Kleszcze atakują, trzeba się bronić

7 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Prawie 3 tys. osób zachorowało w Polsce na boreliozę w I kwartale br. To o 200 przypadków więcej niż przed rokiem – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kleszczy jest u nas coraz więcej, a naukowcy alarmują, że nawet co trzeci jest zarażony i może przenieść wiele groźnych chorób. Najpowszechniejsza jest borelioza.

W całym 2014 r. było 13,8 tys. wykrytych jej przypadków, a 2 lata wcześniej – 8,7 tys. – podaje Państwowy Zakład Higieny.

Rośnie też liczba przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu – w I kw. zwiększyła się niemal o 50 proc.

Lekarze zalecają profilaktykę: noszenie długich spodni, koszulek z długim rękawem i czapek podczas wypraw do lasu. A także uważne przeglądanie ciała – kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej.

Należy też obserwować objawy. Przy boreliozie często wokół ugryzienia tworzy się czerwony rumień; na początku mogą pojawiać się bóle stawów, łamanie w kościach czy gorączka. W przypadku zapalenia mózgu występują zaburzenia świadomości, gorączka ze sztywnością karku, tracenie przytomności czy mówienie od rzeczy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!