Kwas omega 3 pomaga przy depresji związanej ze stanem zapalnym

7 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kwas eikozapentaenowy (EPA) z grupy omega-3 poprawia samopoczucie osób z depresją, u których występuje stan zapalny - informują naukowcy z Emory University School of Medicine (USA), których wnioski ukazały się w piśmie "Molecular Psychiatry".

Badaniami objęto 155 pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi, którzy przez osiem tygodni przyjmowali kwas eikozapentaenowy, kwas dokozaheksaenowy (DHA) lub placebo. Do zniwelowania objawów depresji doszło jedynie u pacjentów przyjmujących EPA, w których krwi wykryto wysoki poziom przynajmniej jednego z czterech markerów stanu zapalnego. Kwas DHA okazał się w tej grupie nieskuteczny.

Sugeruje to, że leczenie przeciwzapalne jest korzystne w przypadku depresji spowodowanej stanem zapalnym. Nie przynosi ono natomiast rezultatów, a być może nawet jest szkodliwe, w przypadku osób, u których depresja ma zupełnie inne podłoże - podkreślają naukowcy.

Badacze zaobserwowali ponadto, że wysoki poziom markerów stanu zapalnego występuje częściej w grupie pacjentów otyłych. Podczas dalszych obserwacji zamierzają dokładniej zbadać tę zależność oraz przeanalizować wpływ innych biomarkerów mogących w przyszłości pomóc opracować bardziej spersonalizowane metody leczenia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!