Statyny spowalniają rozwój raka prostaty

8 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Rak prostaty rozwija się wolniej u mężczyzn, którzy w momencie rozpoczęcia leczenia antyandrogenowego przyjmują statyny - wynika z badań opublikowanych w piśmie "JAMA Oncology".

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie, którzy przeprowadzili badania w grupie 926 mężczyzn, z których 70 proc. walczyło z chorobą od sześciu lat. Naukowcy zaobserwowali, że w przypadku panów, którzy przyjmowali statyny w czasie rozpoczęcia leczenia antyandrogenowego, choroba zaczynała postępować po upływie średnio 27,5 miesiąca, podczas gdy w przypadku mężczyzn, którzy nie przyjmowali statyn, do pogorszenia dochodziło średnio o 10 miesięcy wcześniej.

"Spowolnienie rozwoju raka o 10 miesięcy sugeruje, że statyny mogą stanowić wartościowy dodatek do obecnie stosowanych terapii przeciwnowotworowych. Rezultaty te potwierdzają wyniki wielu badań epidemiologicznych wskazujących na korzystny wpływ statyn na pacjentów z rakiem prostaty" - mówi autorka badań dr Lauren Harshman.

Statyny, podobnie jak wiele innych leków, dostają się do komórek za pomocą białka SLCO2B1. Podobną drogę pokonuje prekursor testosteronu, siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), hormon pobudzający rozwój raka prostaty. Eksperymenty wykazały, że statyny mogą odcinać DHEAS drogę do komórek poprzez wykorzystywanie dostępnych zasobów białka SLCO2B1. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!