Poronienia nawykowe

11 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Poronienia nawykowe silnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety. Przyczyn takich poronień jest wiele, dlatego ważna jest drobiazgowa diagnostyka, która pozwoli ciężarnej na przyszłe urodzenie zdrowego dziecka w terminie. Poronienie nawykowe dotyka od 0,5 do 2% kobiet w ciąży.

Poronieniem nawykowym nazywa się utratę ciąży przez poronienia, które następują przynajmniej trzy razy z rzędu. Problem z donoszeniem ciąży jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Każda sytuacja zagrożenia ciąży, a zwłaszcza poronienie, jest dla kobiety sytuacją traumatyczną – wówczas kobieta powinna być pod opieką nie tylko lekarza, ale też rodziny. Niestety aż połowa z par, u których występuje problem z poronieniami nawykowymi, słyszy, że w ich przypadku przyczyny tego schorzenia nie da się wykryć.

Przyczyny poronień nawykowych

Ustalenie przyczyny poronień nawykowych jest trudne i często długotrwałe. Jest jednak konieczne, by umożliwić kobiecie prawidłowe zakończenie przyszłej ciąży. Za najczęstszy powód poronień nawykowych wymienia się mięśniaki macicy, problemy z łożyskiem, nieprawidłową budowę anatomiczną macicy, zaburzenia chromosomowe, zaburzenia immunologiczne, zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, niedobór progesteronu) czy infekcje wirusowe (cytomegalia, różyczka).

Przyczyna utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest bardzo trudna do ustalenia i często pozostaje niewyjaśniona. W poronieniu, które przypada na drugi trymestr zwykle odpowiedzialne są wady i schorzenia w obrębie macicy.

Poronienia nawykowe przeważnie dotykają matek, które zaszły w ciążę po 35. roku życia. Aż 85% przypadków poronień nawykowych związanych jest z chorowaniem przez kobietę na endometriozę. Zwykle konieczne jest przeprowadzenie leczenia laparoskopowego, po którym większość z pacjentek rodzi dziecko lub dzieci bez problemów. Poronienia po 12. tygodniu ciąży świadczą najczęściej o przyczynie środowiskowej lub związanej z organizmem matki. Kobiety, u których pojawia się poronienie nawykowe, a które nie urodziły wcześniej dziecka, mają 50% prawdopodobieństwa na utrzymanie ciąży do prawidłowego terminu. Większe szanse mają pacjentki, które zostały już matkami – wtedy ich widoki na donoszenie ciąży, mimo wcześniejszych poronień, wynosi 70%.

Czynnik maciczny diagnozowany jest od 15 do 50% przypadków poronień nawykowych. Zwykle związane jest to z wadami wrodzonymi macicy, w której najczęściej pojawiającą się przypadłością jest przegroda macicy. Uniemożliwia ona rozciąganie się macicy i implantację zarodka. Mięśniaki macicy z kolei utrudniają ukrwienie śluzówki, przez co tworzy się stan zapalny i środowisko niesprzyjające dziecku. Podobnie na ciążę wpływają też polipy tego narządu. Zrosty macicy powstające po porodzie, aborcji lub operacjach macicy uniemożliwiają rozszerzanie się macicy.

Wśród czynników immunologicznych wymienia się chorobę Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), która jest także częstą przyczyną niepłodności. Zwykle wraz z rozpoznaniem poronień nawykowych diagnozuje się także zespół antyfosfolipidowy. Od 3 do 5% poronień nawykowych spowodowanych jest czynnikiem genetycznym, w którym przeważa aberracja chromosomowa i translokacje fragmentu chromosomu.

Duży odsetek poronień ma przyczynę endokrynologiczną (aż 60%). Częstym zaburzeniem i niestety rzadko rozpoznawanym jest niewydolność ciałka żółtego. Wiąże się to z nieodpowiednim poziomem progesteronu, który uniemożliwia utrzymanie ciąży. Poronienie nawykowe w pierwszym trymestrze może być wywołane cukrzycą. Zbyt duża ilość hormonów LH, testosteronu i androstendionu u ciężarnej może prowadzić do poronienia – zwykle za takie wahanie hormonów odpowiedzialny jest zespół policystycznych jajników. Zaburzenia wydzielania prolaktyny (zbyt duże jej ilości) mogą być przyczyną niepłodności i poronień nawykowych, za co odpowiada choroba zwana hyperprolaktynemią. Na pracę jajników duży wpływ ma tarczyca, dlatego jej schorzenia (zwłaszcza niedoczynność tego narządu) oddziałuje na komplikacje w utrzymaniu ciąży.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!