Zdrowe dziąsła sprzyjają zdrowej prostacie

10 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Stan zdrowia mężczyzn borykających się z problemami z gruczołem krokowym poprawia się w wyniku leczenia zapalenia dziąseł – czytamy na łamach czasopisma „Dentistry”.

Badacze z Uniwersytetu Case Western Reserve (USA) zaobserwowali, że u mężczyzn z zapaleniem gruczołu krokowego, bądź rakiem prostaty, którzy poddali się leczeniu chorób zapalnych przyzębia (tzw. paradontozy), spada stężenie specyficznego antygenu gruczołu krokowego (PSA) we krwi, słabną dolegliwości związane z oddawaniem moczu i następuje ogólna poprawa jakości życia.

W badaniu uczestniczyło 27 mężczyzn od dawna borykających się z problemami z prostatą. Wszyscy w ostatnim roku przeszli biopsję gruczołu krokowego oraz testy krwi na obecność PSA. Badacze ocenili stan ich zębów i dziąseł.

Tylko u 5 mężczyzn zdiagnozowano ostre zapalenia gruczołu krokowego tuż przed rozpoczęciem badania, a u 15 wykryto pierwsze oznaki nowotworu. Wszyscy badani mieli natomiast podwyższony poziom PSA, który jest wskaźnikiem jakichś zaburzeń w funkcjonowaniu prostaty oraz problemy z dziąsłami.

Mężczyzn poddano leczeniu w celu zmniejszenia lub wyeliminowania stanu zapalnego dziąseł, powstrzymano się jednak od interwencji ukierunkowanych na leczenie prostaty. Po kilku tygodniach powtórzono testy.

Okazało się, że u zdecydowanej większości mężczyzn nastąpiła nie tylko poprawa zdrowia jamy ustnej, ale również poprawa kondycji prostaty – obniżył się poziom PSA w organizmie, a także wzrosła jakość życia badanych osób.

„Rezultaty naszego badania pokazują, że leczenie zapalenia dziąseł prowadzi do osłabienia symptomów związanych z chorobami prostaty i poprawy jakości życia u osób borykających się tego typu problemami» – komentuje współautor badania Nabil Bissada.

Naukowiec zaznacza, że zapalenie dziąseł może wpływać na kondycję całego organizmu, powodując zmiany zapalne w różnych częściach ciała. Udowodniono, iż jest ono powiązane z chorobami serca, reumatoidalnym zapaleniem stawów i podwyższonym ryzykiem obumarcia płodu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!