Liczba dzieci ma związek ze zdrowiem serca mamy

11 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety, które rodzą dwójkę lub trójkę dzieci rzadziej, niż inne panie mają zmiany miażdżycowe w tętnicach, będące wczesnym wskaźnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca – wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma “European Journal of Preventive Cardiology”.

Najbardziej zagrożone występowaniem tych zmian są kobiety, które rodzą co najmniej czwórkę dzieci, ale wyższe ryzyko dotyczy też pań bezdzietnych i mających jednego potomka.

Naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie ok. 1600 kobiet w wieku 30-65 lat. Były to uczestniczki wieloletniego studium pt. Dallas Heart Study.

Panie udzielały informacji na temat liczby urodzonych dzieci. Przy pomocy tomografii komputerowej oceniano zwapnienie ich tętnic wieńcowych (tj. naczyń doprowadzających krew do serca), a przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI) grubość ścian tych tętnic. Są to wskaźniki rozwoju choroby wieńcowej serca jeszcze zanim wystąpią jej objawy.

Okazało się, że u pań, które miały co najmniej czwórkę dzieci, ponad dwukrotnie częściej (tj. o 120 proc.) stwierdzano wysoki poziom zwapnienia tętnic wieńcowych niż u mam dwójki czy trójki dzieci (odpowiednio u 27 proc. kobiet z pierwszej i u 11 proc. kobiet z drugiej grupy). Pogrubienie ścian tętnic wieńcowych było o 60 proc. częstsze wśród kobiet rodzących minimum czwórkę potomstwa.

Panie bezdzietne i posiadające jedno dziecko miały o 90 proc. częściej wysoki poziom zwapnienia tętnic wieńcowych i o 50 proc. częściej pogrubiałe ściany tętnic.

Jak komentuje główna autorka pracy dr Monika Sanghavi, wyniki te wskazują, że liczba porodów jest czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy ocenie ryzyka choroby serca u kobiety.

Co ważne, na uzyskane przez jej zespół wyniki nie miały wpływu ani sytuacja społeczno-ekonomiczna badanych, ani standardowe czynniki ryzyka choroby serca, jak np. wskaźnik masy ciała (BMI), stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, doustnej hormonalnej antykoncepcji czy aktywność fizyczna.

Zdaniem autorów sugeruje to, że zaobserwowana zależność może mieć związek ze zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą podczas ciąży. Na przykład, panie rodzące wiele dzieci mogą częściej mieć otyłość typu brzusznego, która wiąże się z otłuszczeniem narządów wewnętrznych i wyższym ryzkiem chorób układu krążenia. Poza tym, w ciąży dochodzi do wzrostu poziomu glukozy i lipidów we krwi, co również może zwiększać predyspozycje do tych schorzeń, tłumaczą badacze.

W przypadku kobiet bezdzietnych lub mających jedno dziecko w grę mogą wchodzić np. jakieś schorzenia, które z jednej strony utrudniają zajście w ciążę, a z drugiej mają związek z wyższym ryzykiem choroby serca, spekulują. Ich zdaniem, aby wyjaśnić te wątpliwości konieczne będą dalsze badania. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!