Kopacz: Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to dostęp do innowacyjnego leczenia

14 maj 2015 r.

Wizualizacja Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Fot. www.gumed.edu.pl

Lepsza jakość leczenia, dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych metod leczenia, nowoczesny sprzęt i wykształcona kadra - to - jak zapewniła w środę premier Ewa Kopacz - zapewni mieszkańcom Pomorza nowe Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Kopacz odwiedziła w środę Gdański Uniwersytet Medyczny. Podczas briefingu po spotkaniu z rektorem oraz ze studentami, młodymi lekarzami i pracownikami naukowymi uniwersytetu przypomniała, że we wtorek Rada Ministrów jednomyślnie podjęła uchwałę o rozbudowywaniu uniwersyteckiego centrum klinicznego.

Rząd zdecydował, że w latach 2015-2020 realizowany będzie program wieloletni, który umożliwi powstanie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego koszt oszacowano na 594 mln zł, w tym nakłady z budżetu państwa wyniosą 592 mln 381 tys. zł, a wkład własny uczelni 1 mln 619 tys. zł.

"Będzie to jedno z najnowocześniejszych centrów w Europie. Będziecie niewątpliwie - ci, którzy mieszkają na Wybrzeżu - mieli po pierwsze zdecydowanie lepszą jakość leczenia, ale też będziecie mieli państwo dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych metod leczenia, na nowoczesnym sprzęcie. (...) Będziecie mieli do dyspozycji naprawdę dobrze wykształconą kadrę, bo centrum będzie również centrum dydaktycznym dla młodych ludzi" - mówiła Kopacz.

Premier zwróciła uwagę, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia medyczne. Od 2008 do 2014 roku na rynku jest o ponad 18 tys. lekarzy więcej - dodała.

Pytana o wtorkowe protesty pielęgniarek, Kopacz powiedziała, że pielęgniarki zatrudnione w Centrum porozumiały się z dyrektor tej placówki. "Nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o to Centrum, że tu nie będzie miał kto pracować. Wiem, że (pielęgniarki - PAP) były po tych rozmowach, mniej lub bardziej, ale usatysfakcjonowane" - powiedziała Kopacz.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej ma być połączone z ukończonym budynkiem Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI). Ma się składać z czterech budynków i liczyć 688 łóżek.

Do CMN zostaną wprowadzone m.in. kliniki: położnictwa, neonatologii, ginekologii oraz ginekologii onkologicznej i endokrynologii ginekologicznej, nefrologii, transplantacji i chorób wewnętrznych, kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, a także nadciśnienia tętniczego i diabetologii. Oprócz tych jednostek do CMN zostaną włączone kliniki: hematologii i transplantologii oraz onkologii i radioterapii, chorób psychicznych i zaburzeń nerwowych, dermatologii, pulmonologii i alergologii. Do CMN przeniosą się także zakłady radioterapii i medycyny nuklearnej.

Kanclerz GUM Marek Langowski powiedział dziennikarzom, że obecnie przygotowywany jest harmonogram prac dotyczący powstania nowej placówki medycznej. Dokument ten ma być gotowy w ciągu tygodnia. W Urzędzie Miejskim w Gdańsku złożony już został projekt budowlany do wydania pozwolenia na budowę. Na te wstępne przygotowania uczelnia dostanie w 2015 r. 20 mln zł.

"Nie znam jeszcze kwoty, która będzie do dyspozycji na rok przyszły, ale z tego, co rozmawialiśmy, to będzie około 60 mln zł" - dodał Langowski.

PAP - Nauka w Polsce


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!